PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Obiecujące biura

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 lut 2012 12:08

Obiecujące biura

Przeważający popyt nad podażą oraz niesłabnące zainteresowanie koncernów, które chcą rozwijać w Polsce centra swoich usług, sprawiają, że sektor biurowy to nadal obiecujący rynek dla deweloperów.

REKLAMA

Ubiegły rok przyniósł kolejne rekordy na rynku najmu powierzchni biurowej w Polsce. Jak wynika z analizy Warsaw Research Forum, w Warszawie - największym rynku pod względem podaży - wynajęto ponad 573 tys. mkw., z czego 226 tys. mkw. w centrum, a 347 tys. mkw. w strefach poza centralnych. Blisko 29 proc. stanowiły przedłużenia i renegocjacje umów. W miastach regionalnych popyt na biura był zdecydowanie mniejszy i nie przekroczył 50 tys. mkw.

Centrum biznesu w Polsce wciąż pozostaje Warszawa. - Zachodni inwestorzy od lat preferują stolicę ze względu na jej potencjał gospodarczy, decyzyjny, logistyczny czy pracowniczy. Jednak o zagranicznych przedsiębiorców walczą też regiony, zarówno współpracując z PAIiIZ, jak i tworząc jednostki promujące daną lokalizację w świecie i ściągające do niej inwestorów - zwraca uwagę Daria Zagożdżon-Dembicka, Lease Manager, Bałtyckie Centrum Biznesu.

Inne regionalne rynki biurowe też powoli rosną w siłę. Poza Warszawą, pod względem najmu powierzchni biurowej najlepiej radzą sobie Kraków i Wrocław. Dobra współpraca władz lokalnych z inwestorami zagranicznymi i polskimi spowodowała, że zainteresowanie tymi dwoma miastami jest największe, co pokazują niższe niż w pozostałych miastach wskaźniki pustostanów - informuje Wioleta Wojtczak, Senior Consultant, Research & Consultancy, Savills.

W rankingu ośrodków regionalnych z największym współczynnikiem niewynajętej powierzchni już od kilku kwartałów przoduje Łódź. - Jest to jednak powierzchnia dostępna w projektach najnowszych, oddawanych do użytkowania w momencie bardzo ograniczonego popytu - tłumaczy Wioleta Wojtczak.

Na obecny poziom pustostanów ma wpływ ograniczona podaż w 2011 roku. Zarówno w Warszawie jak i miastach regionalnych najemcy musieli wybierać między istniejącymi budynkami a niewielką liczbą nowych obiektów.

Perspektywiczni najemcy
- W 2011 roku koniunktura w segmencie nieruchomości komercyjnych wróciła, czego potwierdzeniem jest rosnąca liczba transakcji na warszawskim rynku powierzchni biurowych - wyjaśnia Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający, Kancelaria Brochocki Nieruchomości.

2012 rok rozpoczęła spektakularna transakcja najmu ponad 12 tys. mkw. w kompleksie biurowo-handlowym Plac Unii w Warszawie. Trzy spółki międzynarodowej Grupy ING zajmą 10 najwyższych pięter głównego budynku.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA