PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

  • Autor: PAP
  • 28 maj 2015 21:42

Powstało Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot łączące kilkadziesiąt miast i gmin metropolii trójmiejskiej. Celem stowarzyszenia mają być m.in. wspólne pozyskiwanie funduszy unijnych i skuteczne działania dla dobra mieszkańców Pomorza.

REKLAMA

W obszarze aglomeracji trójmiejskiej w ostatnich kilku latach funkcjonowały Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) powołany z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (skupiał ok. 50 samorządów) oraz Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA (skupiał przedstawicieli 20 samorządów) utworzone z inicjatywy prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego dołączyły Gdynia i Wejherowo należące wcześniej do Metropolitalnego Forum NORDA. Zgodę na przystąpienie do stowarzyszenia wyrazili w tym tygodniu radni obu miast.

"To historyczna chwila" - poinformowały we wspólnym komunikacie urzędy miast w Gdańsku i Gdyni.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S) to stowarzyszenie, w które przekształcił się powstały w 2011 roku Gdański Obszar Metropolitalny; obecnie po zmianie nazwy, statutu i liczby członków stowarzyszenie zrzesza samorządy całej metropolii i jest instytucją oficjalnie ją reprezentującą wobec rządu i Komisji Europejskiej.

Jak podano w komunikacie, "taka forma zrzeszenia jest wynikiem negocjacji prowadzonych przez prezydentów Trójmiasta". Nowy statut oraz nazwa OMG-G-S zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym i weszły w życie.

W strukturach Obszaru Metropolitalnego działającego od 2011 r. współpracuje ze sobą 50 samorządów. Ideą współpracy między samorządami jest kształtowanie i integracja najważniejszych polityk mających wpływ na jakość życia mieszkańców.

Poinformowano, że "Stowarzyszenie OMG-G-S będzie pełnić funkcję (...) Instytucji Pośredniczącej dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020".

Prezes zarządu OMG-G-S, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zauważa, że "po wielu latach rozmów, trudnych nieraz negocjacji udało się nakłonić władze Gdyni do wspólnego działania w ramach jednej metropolii". "(...) w końcu kompromis został osiągnięty i od teraz może być w pełni wykorzystywana siła grupy, tak bliskich sobie samorządów" - dodał.

Swoje zadowolenie i wolę współpracy wyrażają też prezydenci Gdyni i Wejherowa. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek zaznaczył, że "rozpoczyna się nowy etap samorządowej kooperacji". Liczy na to, że "wspólnie wypracowane wizje staną się podstawą harmonijnego rozwoju". "Współpraca ta jest wielkim wyzwaniem, ale też ogromną szansą na uruchomienie potencjału metropolii" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA