PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Od digitalizacji nie ma odwrotu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 gru 2016 07:29

Od digitalizacji nie ma odwrotu Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków Skanska Property Poland

We Wrocławiu i w Poznaniu rynek biurowy kwitnie, ale prawdziwym wyzwaniem staje się brak rąk do pracy. Dlatego ważnym elementem oferty rekrutacyjnej jest dziś samo biuro - 8 na 10 kandydatów chce je zobaczyć jeszcze przed podpisaniem umowy - mówi Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków Skanska Property Poland.

REKLAMA

Poznań i Wrocław to miasta, w których bezrobocie jest na jednym z najniższych poziomów. Firmy mają olbrzymie problemy z pozyskaniem pracowników i to nie tylko do zaawansowanych procesów z branży IT, ale również do zwykłych prac fizycznych. To chyba zła wiadomość dla deweloperów powierzchni biurowych?

Faktycznie, statystyki GUS potwierdzają, że rynek pracy w tych dwóch miastach zaczyna się kurczyć. Problemy pojawiają się głównie w sektorze produkcyjnym, choć coraz trudniej też o dobrych informatyków. Przyglądamy się temu zjawisku z uwagą, ale na razie nie widzimy powodów do zmartwień. Tym bardziej, że w poznańskim Maratonie w tym roku podpisaliśmy umowy najmu na ok. 6000 mkw. Sam budynek zgromadził już kilku kluczowych najemców z sektora IT i usług biznesowych, którzy planują kolejne rekrutacje. Na przykład firma Sii chce podwoić liczbę pracowników i do końca 2018 roku zatrudni 200 nowych specjalistów. Prowadzimy też rozmowy z najemcami, którzy planują nowe i dodatkowe stanowiska pracy we Wrocławiu, gdzie budujemy Green2Day przy ul. Szczytnickiej.

Czy brak rąk do pracy nie powoduje, że potencjalni inwestorzy, zamiast otwierać swoje biura we Wrocławiu czy w Poznaniu, wybiorą inne lokalizacje?

W trzecim kwartale tego roku największą aktywność najemców poza Warszawą odnotował właśnie Wrocław - co potwierdzają ostatnie dane agencji JLL. Mimo niskiego poziomu bezrobocia, stolica Dolnego Śląska nadal przyciąga biznes i dość mocno inwestuje w tzw. Smart City. To pierwsze miasto w Polsce, które testuje Smart Citizen, stację badawczą mierzącą natężenie hałasu i szkodliwych substancji w powietrzu. To też jedyne miasto regionalne poza Warszawą, które znalazło się w rankingu FDI Eastern European Cities of the Future 2016/2017.

Jeśli chodzi o Poznań czy inne miasta regionalne, np. Katowice, to ten rok był dla nas bardzo owocny. W kompleksie Silesia Business Park, zwanym potocznie „Tiramisu”, od początku roku do października wynajęliśmy ponad 10500 mkw. powierzchni biurowej, m.in. firmie doradczej PwC, która planuje zatrudnić w Katowicach ponad 300 osób. Inwestorzy obecni na polskim rynku już od kilku lat mają zaufanie do miast regionalnych takich jak Poznań, Łódź czy właśnie Katowice. Za to firmy, które dopiero wchodzą do Polski, chętniej przyglądają się takim lokalizacjom jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA