PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Od podnoszenia płac ludzi nie przybędzie

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 gru 2017 11:06

Od podnoszenia płac ludzi nie przybędzie Property Forum Kraków

Brak dobrze wykształconej siły roboczej to jedno z największych zagrożeń dla przyszłości polskiej gospodarki. Jak zapewnić dostęp do wystarczającej liczby pracowników w Krakowie i Małopolsce? W czym dorównaliśmy Europie Zachodniej? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy sesji „Kadry. Co dziś boli inwestora? Brak rąk do pracy!” Property Forum Kraków 2017.

REKLAMA

Czy rynek pracy w Krakowie faktycznie jest „płytki”, czy jest to wyolbrzymiony problem? Na to pytanie jako pierwszy starał się odpowiedzieć Konrad Dziewoński, prezes zarządu Grupy Buma. - Sektor BPO/SSC w Krakowie zatrudnia najwięcej ludzi, ok. 50 tys. i więcej – to on miałby najwięcej do powiedzenia. Sektory, w których działamy, sprowadzają się zarówno do obsługi technicznej, jak i usług sprzątania. Największa rotacja i braki pracowników widoczne są w tzw. nieskomplikowanych zawodach. Mówię tu o robotnikach i sprzątaczkach. Rotacja w tych przypadkach jest olbrzymia - dochodzi do 30-50 proc. Wpłynął na to m.in. program 500 plus – panie zajmujące się tzw. "cleaning serwisem" po prostu zniknęły z rynku - przyznaje prezes zarządu Grupy Buma. Najlepszą sytuację można zaobserwować w grupie osób na wyższych stanowiskach, przykładowo na stanowisku project menedżer. - W takich przypadkach rotacja jest bardzo mała. Jednak pozyskanie takiej osoby jest rzeczą niezwykle trudną, niejednokrotnie „wyciągamy” ją od konkurencji. To jest kwestia doświadczenia – do prostej pracy można szybko kogoś przyuczyć. W przypadku wysokiej specjalizacji, ten proces jest całkowicie inny – dodaje. Konrad Dziewoński nie miał złudzeń co do tego, że bez pracowników z Ukrainy rynek pracy na stanowiskach niższego stopnia rozsypałby się.

Grupa Nowy Styl również zauważa pewne tendencje na rynku pracy. - Nasza firma zatrudnia pracowników głównie na Podkarpaciu – ok. 3 tys. osób. Pomimo różnicy województw i ich sytuacji gospodarczej, powoli zaczynamy odczuwać skutki tzw. rynku pracownika. Mam na myśli głównie pracowników produkcyjnych, jednakże powoli dochodzą do tej grupy także inżynierowie. Widzimy również niezwykle ciekawe zjawisko: pracownicy są, ale ich stosunek do pracy się zmienia. Otrzymujemy CV, pracownik jest chętny do pracy, zatrudniamy go, a on jednak rezygnuje. Jest to swego rodzaju nonszalancja, nad którą niekiedy ciężko jest zapanować – mówi Justyna Wulf, dyrektor personalny, Grupa Nowy Styl.

Karolina Szyndler, Business Manager Hays Poland, podzieliła się spostrzeżeniami z perspektywy doradcy inwestora. - Ostatnie lata były dla nas szczególnie intensywne w zakresie wsparcia inwestorów i klientów z różnych regionów. Jeśli chodzi o stanowiska menedżerskie w paśmie Polski południowej, bezrobocie w tym sektorze praktycznie nie istnieje. Na tych ludziach skupione są jednak działania "employer brandingowe". W tym właśnie kierunku zmierzają firmy – chcą trzymać przy sobie wartościowych pracowników i podnosić ich kompetencje – mówi Szyndler.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA