PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Od producenta maszyn budowlanych do dewelopera - wywiad z prezesem Waryński SA

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 lip 2012 12:49

Od producenta maszyn budowlanych do dewelopera - wywiad z prezesem Waryński SA

Produkcja maszyn budowlanych pod marką Waryński zakończyła się w 2001 roku, ale konotacje z branżą oraz atrakcyjny portfel gruntów inwestycyjnych w Warszawie otworzyły przed Grupą Holdingową nowe możliwości. O planach deweloperskich spółki rozmawiamy z Jarosławem Jankowskim, prezesem Waryński SA.

REKLAMA

Waryński to nazwa, która jednoznacznie kojarzy się z rynkiem maszyn budowlanych, jednak obecnie spółka intensywnie buduje swoją pozycję w obszarze działalności deweloperskiej oraz zarządzania nieruchomościami...

Proces zmian w strukturze Grupy Waryński rozpoczęliśmy już półtora roku temu. Wtedy nastąpiła zmiana głównego akcjonariusza w Waryński S.A. Grupa Holdingowa - spółce matce, sprawującej nadzór właścicielski w ramach holdingu. Został nim Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS, który postawił przed spółką konkretne zadania: restrukturyzacja Grupy oraz sfinalizowanie sprzedaży spółek zajmujących się produkcją podzespołów i komponentów przemysłowych. Dzięki transakcji sprzedaży trzech spółek produkcyjnych: Waryński Hydraulika Sp. z o.o., Waryński Żelechów Sp. z o.o. oraz Waryński Toruń Sp. z o.o. udało się znacznie uprościć model biznesowy grupy i poświęcić więcej uwagi najbardziej perspektywicznym wymiarom naszej działalności.

Ważnym elementem Grupy Waryński pozostał jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich dystrybutorów maszyn budowlanych znanych światowych producentów - Waryński Trade Sp. z o.o., będący strategicznym partnerem chińskiego koncernu Liu Gong. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż to Waryński, wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu zasugerował Liu Gong, by zainwestował w Polsce w zakup cywilnej części Huty Stalowa Wola. My natomiast, zgodnie z zaleceniami naszego głównego udziałowca skoncentrowaliśmy się na aktywności deweloperskiej i zarządzaniu nieruchomościami należącymi do spółki i to właśnie te dwa obszary stanowią nasz kierunek rozwojowy.

Dlaczego Waryński zainteresował się branżą deweloperską?

Przyczyny są właściwie dwie. Pierwsza z nich ma wymiar historyczny - po zakończeniu produkcji maszyn budowlanych w 2001 roku, spółka musiała znaleźć odpowiednią drogę dalszego rozwoju. Ze względu na posiadane aktywa w postaci nieruchomości, w przyjętej strategii założono plan ich aktywnego wykorzystania w taki sposób, by zmaksymalizować ich efektywność.

Drugi powód to oczywiste konotacje firmy z budownictwem.

Tak naprawdę pierwszą próbę zaangażowania w projekty deweloperskie podjęliśmy już kilka lat temu. Wtedy dla niewielkiej części posiadanego przez nas gruntu uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na sprzedaż tego terenu. Teraz, na większej części (działka o powierzchni 70 662 mkw. zlokalizowana przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie) postanowiliśmy rozpocząć inwestycję.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA