PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Odśnieżanie dachu pod kontrolą. Jak uniknąć problemów?

  • Autor: Michał Nyc, zarządca nieruchomości, NAI Estate Fellows
  • 23 sty 2017 11:22

Odśnieżanie dachu pod kontrolą. Jak uniknąć problemów? Michał Nyc, zarządca nieruchomości NAI Estate Fellows

Okres zimowy oraz związane z nim często intensywne opady śniegu, potrafią spędzić sen z powiek nie jednemu właścicielowi lub zarządcy obiektu budowlanego. Michał Nyc z NAI Estate Fellows tłumaczy, jak tego uniknąć.

REKLAMA

Właściwe odśnieżenie chodników, dróg dojazdowych, zapewnienie bezpiecznego korzystania z nich to jedne z podstawowych obowiązków towarzyszących tej porze roku.

Zgodnie z przepisami niezbędny jest także stały monitoring i usuwanie zalegającej na dachach pokrywy śnieżnej. W tym przypadku często stosowanym przez właścicieli i zarządców rozwiązaniem jest podpisanie umowy z serwisem zewnętrznym, specjalizującym się w odśnieżaniu powierzchni dachowych. Firma taka podejmuje działania na wezwanie właściciela, zarządcy lub w oparciu o powierzony stały monitoring i dokonywane pomiary.

O czym należy pamiętać decydując się na wybór serwisu do odśnieżania dachu? Powierzenie tego zadania osobom bez właściwych kompetencji może okazać się fatalne w skutkach zarówno pod kątem bezpieczeństwa pracowników, najemców czy klientów, jak również z uwagi na dodatkowe koszty napraw. Bezpieczeństwo osób wykonujących prace na dachu to rzecz podstawowa. Należy upewnić się, że wybrana firma wyposażyła pracowników w odpowiedni sprzęt asekuracyjny. Osoby wykonujące zlecenie muszą również znać przepisy BHP i posiadać uprawnienia do pracy na wysokości, które wykonawca zobowiązany jest dostarczyć właścicielowi lub zarządcy wraz z pozostałymi niezbędnymi pozwoleniami przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Z uwagi na bezpieczeństwo pracowników, ale także zabezpieczenie po stronie właściciela i zarządcy obiektu, firma wykonawcza zobowiązana jest posiadać aktualną polisę ubezpieczeniową. Dzięki odpowiedniej polisie, w przypadku uszkodzenia na przykład powłoki dachu, właściciel nie będzie narażony na poniesienie dodatkowych kosztów z tytułu jej naprawy.

Ważną kwestią jest także wybór sprzętu i sposób prowadzenia prac. Każda z firm podejmująca się odśnieżania dachu powinna w pierwszej kolejności zapoznać się z jego konstrukcją, poznać wartości dopuszczalnego granicznego obciążenia dachu śniegiem i lodem, zapoznać się z planem i lokalizacją stref zrzutu. Przekazanie powyższych informacji wykonawcy pozwoli nam uniknąć nagromadzenia się zbyt dużej ilości śniegu na powierzchni dachu, jak również zmniejszy ryzyko powstania uszkodzeń powłoki dachu podczas wykonywania prac. W przypadku pokryć dachowych szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, takich jak dachy pokryte membraną i papą, zaleca się pozostawienie minimalnej warstwy lodu lub śniegu by nie doprowadzić do uszkodzenia powierzchni w trakcie ich całkowitego usuwania. Nie można zapomnieć o ustaleniu stref zrzutu śniegu oraz sposobu jego usunięcia. Ma to decydujące znaczenie dla zachowania drożności chodników oraz dróg przejazdowych. W przypadku obiektów, na których nie można pozwolić sobie na składowanie śniegu, konieczne jest zapewnienie sprawnego odbioru usuwanego materiału.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA