PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Otwarto biurowiec World Trade Center 4

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2013 08:04

Otwarto biurowiec World Trade Center 4

Gmach World Trade Center 4 należący do nowego kompleksu budowanego w Strefie Zero w Nowym Jorku po atakach 11 września 2001, od środy ponownie otwarty. Wieżowiec ma 72 piętra i powierzchnię 214 tysięcy metrów kwadratowych.

REKLAMA

- Po uchyleniu tych wrót, gdy budynek ponownie łączy się z miastem, które go otacza, oraz z ludźmi żyjącymi i pracującymi w sąsiedztwie, miejsce to znów przyczynia się do rozwoju Nowego Jorku - mówił na ceremonii otwarcia burmistrz Michael Bloomberg.

298-metrowy szklany wieżowiec wart jest dwa miliardy dolarów. Posiada największy w mieście elegancki hol wyłożony marmurami oraz wielki taras na 57. piętrze z malowniczym widokiem na Nowy Jork i New Jersey. To pierwszym budynek wzniesiony na terenie Strefy Zero po tragedii z 2001 roku.

World Trade Center 4 ma charakter komercyjny. Nie będzie dostępny dla turystów z wyjątkiem specjalnie organizowanych wydarzeń. Deweloperem gmachu, najniższego z planowanych w Strefie Zero drapaczy chmur, jest prywatny przedsiębiorca Larry Silverstein. Nowoczesny projekt wykonał japoński architekt Fumihiko Maki.

Gmach nie wypełni się od razu lokatorami. Jedyni zgłoszeni dotychczas to Port Authority of New York and New Jersey - urząd zarządzający mostami, tunelami, portami i lotniskami oraz nowojorski zarząd zasobami ludzkimi (Human Resources Administration). Są to instytucje rządowe.

Wynajęcie powierzchni biurowej zadeklarowały one już siedem lat temu, aby zachęcić do odbudowy Strefy Zero. Zajmą tylko ok. 60 proc. powierzchni gmachu, położonego przy ulicy Greenwich 150, naprzeciw pomnika ofiar pamięci World Trade Center. Pierwsi pracownicy biur pojawią się w przyszłym roku.

Innych chętnych na razie nie ma. Koszt stopy kwadratowej (0,09 m kw.) dla nowych lokatorów wynosi 75 dolarów, czyli mniej niż w nowych budynkach na Manhattanie, gdzie sięga do 100 dolarów.

Jak przekonywał w jednym z wywiadów Janno Lieber, prezes firmy należącej do spółki dewelopera, Silverstein Properties Inc., kolejni lokatorzy wprowadzą się, gdy tylko znikną okalające budowę płoty. Także firma brokerska CBRE Group Inc., twierdzi, że zapotrzebowanie na pomieszczenia w dolnej części Manhattanu rośnie.

Rozbudowa całego kompleksu zlokalizowanego na obszarze pierwotnej Strefy Zero pochłonie blisko 14 miliardów dolarów. Właściciel, Port Authority of New York and New Jersey, wydzierżawił teren Silversteinowi na 99 lat. Wcześniej, w roku 2006, otwarto budynek World Trade Center 7 położony o jedną przecznicę na północ od oryginalnej Stefy Zero. Jest niemal w całości wynajęty.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA