PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Otwarto Park Naukowo-Technologiczny pod Zieloną Górą

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2014 14:26

Premier Ewa Kopacz wzięła udział w czwartek w otwarciu Parku Naukowo-Technologicznego (PNT) Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Szefowa rządu podkreśliła podczas uroczystości, że polski rząd stawia na współpracę nauki z gospodarką.

REKLAMA

"Polski rząd stawia na naukę i na badania" - mówiła szefowa rządu. Przypomniała zapowiedzi ze swojego sejmowego expose, że po 2020 roku nakłady na polską naukę i badania będzie to blisko 2 proc. PKB. "To olbrzymie pieniądze, ale to też połączenie takich instytucji jak Park Naukowo-Technologiczny z przedsiębiorcami - z tymi, którzy będą te nowoczesne rozwiązania, tworzone tutaj, wdrażać w życie" - zaznaczyła Kopacz.

Jak dodała w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-20 polscy przedsiębiorcy będą mieli w zasięgu ogromne pieniądze, które będą mogli wykorzystywać na zlecanie prac nad nowym technologiami np. centrom uniwersyteckim, a potem wdrażać we własnych firmach.

Premier wyraziła przekonanie, że Lubuskie postawiło przed sobą ambitne cele stawiając na rozwój innowacyjnych technologii. Jak dodała podobny park działa w Nowej Soli, a w Sulechowie jest centrum odnawialnych źródeł energii. "Jestem przekonana, że województwo lubuskie to taka stolica innowacyjności, ale jedno mogę wam zagwarantować, że to wróci do was. Do was będą przyjeżdżać z odległych części Polski i nie tylko, i uczyć się tego jak korzystać z pieniędzy europejskich, po to, aby wzbudzić gospodarkę i pobudzić rozwój waszego regionu" - podkreśliła szefowa rządu.

Jej zdaniem, jeśli podobne parki będą powstawały w innych częściach kraju, to Polska pokaże Europie, że jest państwem młodych, zdolnych wynalazców, w którym będzie rozwijała się współpraca nauki z gospodarką. "Ta współpraca musi być bardzo prężna, przykładna, bo to się będzie przekładało na ilość nowych miejsc pracy. Przy obecnym bezrobociu jest niezwykle istotne szczególnie dla młodych Polaków, którzy kończą studia" - podkreśliła premier.

Jak dodała, dzięki temu będzie można zatrzymać w kraju zdolną polską młodzież, która często emigruje, tworząc jej dobre warunki do pracy i zakładania rodzin.

Park Naukowo-Technologiczny składa się z Centrum Logistycznego, Centrum Technologii Informatycznych, Centrum Innowacji-Technologie dla Zdrowia Człowieka oraz Centrum Zrównoważonego Budownictwa i Energii. Swój budynek ma także inkubator przedsiębiorczości.

Inwestycja kosztowała prawie 70 mln zł, a 85 proc. tej kwoty stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jej efektem jest budowa kilku budynków na potrzeby każdego z centr naukowych oraz całej niezbędnej infrastruktury (drogi dojazdowe, parkingi, media itp.).

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA