PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Otwarto Park Naukowo-Technologiczny pod Zieloną Górą

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2014 14:26

Premier Ewa Kopacz wzięła udział w czwartek w otwarciu Parku Naukowo-Technologicznego (PNT) Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Szefowa rządu podkreśliła podczas uroczystości, że polski rząd stawia na współpracę nauki z gospodarką.

REKLAMA

"Polski rząd stawia na naukę i na badania" - mówiła szefowa rządu. Przypomniała zapowiedzi ze swojego sejmowego expose, że po 2020 roku nakłady na polską naukę i badania będzie to blisko 2 proc. PKB. "To olbrzymie pieniądze, ale to też połączenie takich instytucji jak Park Naukowo-Technologiczny z przedsiębiorcami - z tymi, którzy będą te nowoczesne rozwiązania, tworzone tutaj, wdrażać w życie" - zaznaczyła Kopacz.

Jak dodała w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-20 polscy przedsiębiorcy będą mieli w zasięgu ogromne pieniądze, które będą mogli wykorzystywać na zlecanie prac nad nowym technologiami np. centrom uniwersyteckim, a potem wdrażać we własnych firmach.

Premier wyraziła przekonanie, że Lubuskie postawiło przed sobą ambitne cele stawiając na rozwój innowacyjnych technologii. Jak dodała podobny park działa w Nowej Soli, a w Sulechowie jest centrum odnawialnych źródeł energii. "Jestem przekonana, że województwo lubuskie to taka stolica innowacyjności, ale jedno mogę wam zagwarantować, że to wróci do was. Do was będą przyjeżdżać z odległych części Polski i nie tylko, i uczyć się tego jak korzystać z pieniędzy europejskich, po to, aby wzbudzić gospodarkę i pobudzić rozwój waszego regionu" - podkreśliła szefowa rządu.

Jej zdaniem, jeśli podobne parki będą powstawały w innych częściach kraju, to Polska pokaże Europie, że jest państwem młodych, zdolnych wynalazców, w którym będzie rozwijała się współpraca nauki z gospodarką. "Ta współpraca musi być bardzo prężna, przykładna, bo to się będzie przekładało na ilość nowych miejsc pracy. Przy obecnym bezrobociu jest niezwykle istotne szczególnie dla młodych Polaków, którzy kończą studia" - podkreśliła premier.

Jak dodała, dzięki temu będzie można zatrzymać w kraju zdolną polską młodzież, która często emigruje, tworząc jej dobre warunki do pracy i zakładania rodzin.

Park Naukowo-Technologiczny składa się z Centrum Logistycznego, Centrum Technologii Informatycznych, Centrum Innowacji-Technologie dla Zdrowia Człowieka oraz Centrum Zrównoważonego Budownictwa i Energii. Swój budynek ma także inkubator przedsiębiorczości.

Inwestycja kosztowała prawie 70 mln zł, a 85 proc. tej kwoty stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jej efektem jest budowa kilku budynków na potrzeby każdego z centr naukowych oraz całej niezbędnej infrastruktury (drogi dojazdowe, parkingi, media itp.).

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA