PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ożywienie na europejskim rynku biurowym - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 lis 2013 18:53

Ożywienie na europejskim rynku biurowym - raport

Według najnowszego raportu firmy doradczej Jones Lang LaSalle „European Office Property Clock Q3 2013”, europejski rynek wychodzi z kryzysu, a perspektywy jego dalszego rozwoju są coraz lepsze wraz z poprawą ogólnych prognoz gospodarczych. W dalszym ciągu jednak sytuacja i tempo zmian w poszczególnych lokalizacjach biurowych są zróżnicowane

REKLAMA

Raport „European Office Clock" porównuje za pomocą schematu zegara relatywne położenie poszczególnych rynków w Europie w kolejnych fazach cyklu zmiany stawek najmu dla najlepszych powierzchni biurowych. Z opracowania wynika, że stawki w Europie ogółem nie utrzymały tendencji wzrostowej rejestrowanej na początku roku.

Indeks europejskich czynszów odnotował w III kw. spadek o 1,1% w związku ze spadkiem stawek czynszowych szczególnie w Paryżu (-7,2%), Mediolanie (-4,2%), Pradze (-2,4%) i Barcelonie (-1,4%), które są odbiciem mniejszego popytu i poszukiwania oszczędności i ostrożnej postawy najemców. Wzrosty stawek najmu w Londynie (+2,6%), Monachium (+1,6%) i Frankfurcie (+1,5%) mające swe źródło w kombinacji wzrostu popytu i niedoborze wysokiej jakości dostępnych powierzchni biurowych, nie były w stanie zrównoważyć spadków na innych rynkach. W Warszawie w III kw. czynsze pozostały stabilne.

- Koszt najmu nowoczesnej powierzchni biurowej wyniósł na koniec III kw. 22 - 24 euro za metr kwadratowy miesięcznie w Centrum Warszawy i 14,50-14,75 euro poza nim, np. na Mokotowie. Co ciekawe, czynsze za najbardziej prestiżowe obiekty biurowe w Warszawie są najwyższe w Europie Środkowo - Wschodniej, a jednocześnie wyższe niż w Berlinie, Kopenhadze czy Lyonie - komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań i Doradztwa, Jones Lang LaSalle.

- Niemniej jednak stawki najmu za nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie pozostają pod presją zniżkową, do której przyczynia się bardzo wysoka nowa podaż wchodząca na rynek. Powoduje ona wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej, a przez to rynek staje się jeszcze bardziej konkurencyjny - dodaje Polkowski.

W III kw. 2013 r. zarejestrowano delikatny spadek aktywności najemców na rynkach biurowych w Europie (o 6% w stosunku do II kw. oraz o 9% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym). Aktywność najemców spadła zarówno w Europie Zachodniej (o 6%), jak i Europie Środkowo - Wschodniej (o 5%). Rynek londyński odnotowuje jednak intensywny wzrost popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe - wyniki zanotowane w pierwszych trzech kwartałach 2013 już teraz przewyższyły poziom najmu rejestrowany w 2011 i 2012 r (wzrost rzędu 16%).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA