PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIiIZ: W 2012 roku wzrośnie liczba inwestycji zagranicznych w Polsce

  • Autor: PAP
  • 13 sty 2012 09:28

Prezes PAIiIZ, Sławomir Majman, uważa, że realny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w 2012 r. wzrośnie o 5-8 proc. wobec 2011 r.

REKLAMA

"Jeżeli w tym roku osiągniemy wzrost rzędu 5-8 proc. wobec wyniku z 2011 r., to będzie to dobry wynik. Uważam, że taki napływ BIZ na ten rok jest realny, zakładając, że w gospodarce światowej nie wydarzy się nic dramatycznego" - powiedział w czwartek PAP prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Pod koniec grudnia ub.roku resort gospodarki poinformował, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski może przekroczyć 11 mld euro w 2011 r. Z danych resortu gospodarki wynika, że napływ BIZ po dziesięciu miesiącach 2011 r., osiągnął wartość 9 mld 48 mln euro i był o 2 mld 48 mln euro, czyli o 29,3 proc., wyższy niż przed rokiem.

Z danych NBP, na które powołuje się PAIiIZ wynika, że napływ BIZ do Polski w 2008 r. wyniósł 10 mld 120 mln euro, w 2009 r. - 9 mld 950 mln euro, a w 2010 r. - 7 mld 351 mln euro.

Jak zauważył prezes PAIiIZ w br. zostaną wyczerpane środki z funduszy unijnych przeznaczone na wspieranie dużych inwestycji. Ostatni nabór na ten cel będzie miał miejsce w styczniu br.

Paneliści czwartkowej konferencji pt. "Jaki będzie rok 2012 w inwestycjach" zgodzili się, że największy wpływ na zagraniczne inwestycje w Polsce mogą mieć zawirowania w światowej gospodarce.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska zauważyła, że dla inwestorów ważna jest stabilność, nie tylko finansowa i polityczna, ale też ta w zakresie prawa. Według niej niejasne losy specjalnych stref ekonomicznych, które zgodnie z obowiązującą ustawą mają zakończyć działalność w 2020 r., nie zachęcają przedsiębiorców do rozwijania w nich działalności.

Według dyrektora PwC Adam Żołnowski duże znaczenie dla inwestorów mają granty rządowe. W ubiegłym tygodniu trzy firmy: Samsung, PGW i TJX otrzymały wsparcie rządowe w ramach programu wieloletniego.

Wśród prognoz na 2012 w zakresie napływu BIZ przeważały te umiarkowanie pozytywne. Kamińska powiedziała, że obserwując sytuację w pomorskiej strefie można założyć, że br. nie będzie gorszy od poprzedniego. Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak widzi najbliższą przyszłość w nieco ciemniejszych barwach. Jego zdaniem zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego są rosnące koszty pracy.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA