PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIIZ bije własny rekord

  • wnp.pl
  • 11 gru 2012 12:18

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończy br. pomocą w zamknięciu 51 projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) o wartości 1,23 mld euro.

REKLAMA

Będzie to kwota o 4 proc. większa od rekordowej w 2011 r. - poinformował Sławomir Majman, prezes zarządu. W efekcie, powstało lub wkrótce powstanie łącznie 9 tys. nowych miejsc pracy.

Natomiast w portfelu negocjacyjnym PAIIZ ma m.in. 22 projekty BIZ z przemysłu motoryzacyjnego, 11 - maszynowego, IT - 10, po 7 - z chemicznego i rolno-spożywczego, 5 - z elektronicznego. Większość z nich ma szansę zostać sfinalizowana w 2013 roku, choć w ostatnich kilku latach wydłuża się proces negocjacji i uzyskiwania pozwoleń, niestety, z powodów biurokratycznych.

W tym roku nieco ponad połowa zamkniętych projektów (26) dotyczy sektora przemysłowego.

- Nie jest więc prawdą, że Polska staje się głównie krajem, dokąd przychodzą inwestorzy z sektora nowoczesnych usług - mówiła podczas konferencji prasowej Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji PAIIiZ.

W ciągu minionych 10 lat, także dominowały inwestycje przemysłowe - 60 proc. wszystkich BIZ, zamkniętych za pośrednictwem agencji. Ale podobnie jak ewoluuje charakter inwestycji przemysłowych, którym towarzyszy także lokata w Polsce np. ośrodków badawczych i rozwojowych, zmienia się - choć znacznie szybciej - charakter nowoczesnych usług.

- Polska nie była i nie jest miejscem inwestycji usług dla biznesu, gdzie wklepuje się dane i świadczy głównie usług call center - podkreśliła dyrektor Chojnowska-Haponik. - Inwestuje się u nas w niszowe i wyrafinowane rodzaje usług, wymagające wysokwalifikowanych pracowników, gdzie trudno znaleźć dla nich konkurencję w innych krajach.

W przedstawionym przez PAIIZ raporcie „Made In Poland; investor's guide for manufacturing companies", adresowanym do zagranicznych inwestorów, przytacza się podstawowe fakty o BIZ w okresie 2004-2012. Jako silne strony konkurencyjnych warunków dla inwestorów wskazuje się: wysokiej jakości siłę roboczą (zarazem już wcale nie najtańszą w Europie), rozbudowany zakres wsparcia (wliczając specjalne strefy ekonomiczne i możliwość skorzystania z pomocy publicznej, w tym ze środków UE) oraz wysoce konkurencyjny rynek nieruchomości komercyjnych, który stwarza korzystne warunki dla najemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA