PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pawilon Emilia wpisany na listę zabytków

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 sty 2017 12:37

Pawilon Emilia wpisany na listę zabytków Planowana inwestycja Griffin Real Estate

Mazowiecki Konserwator Zabytków wpisał Pawilon Emilia do rejestru zabytków. Decyzja może wpłynąć na plany spółki Griffin Real Estate, która jest właścicielem nieruchomości.

REKLAMA

Konserwator dokonał wpisu z dniem 14 grudnia 2016 roku. Dokument ma charakter "natychmiastowej wykonalności", czyli wchodzi  w życie z dniem podjęcia decyzji.

Zdaniem przedstawicieli Griffin Real Estate, decyzja jest nieprawomocna.

- Spółka z grupy Griffin Real Estate, jako użytkownik wieczysty nieruchomości i właściciel położonego na niej pawilonu „Emilia”, podjęła kroki prawne w celu uchylenia tej decyzji, jako wydanej z naruszeniem szeregu przepisów prawa. Jednocześnie pragniemy nadmienić, iż firma mając ostateczne pozwolenie na rozbiórkę, wsłuchując się w głosy organizacji społecznych i warszawiaków zawarła z miastem bezprecedensowe porozumienie, na mocy którego realizuje i finansuje kwotą idącą w miliony złotych operację demontażu, przeniesienia pawilonu w nowe, prestiżowe miejsce. Odbywa się to pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. Wszystko po to, aby uratować i należycie wyeksponować pawilon, jako ciekawy przykład architektury modernizmu. Griffin to firma przywracająca do życia unikatowe przestrzenie miejskie, czego najlepszym przykładem jest odbudowa Hali Koszyki - mówi Grzegorz Indulski, przedstawiciel Griffin Real Estate.

Griffin złożył odwołanie jeszcze w 2016 roku. Według przedstawicieli spółki decyzja konserwatora została podjęta po szeregu uchybień w postępowaniu. Wadliwe jest również nałożenie rygoru natychmiastowej wykonalności.

W tym momencie trwa rozbiórka pawilonu. To efekt porozumienia, do jakiego Griffin doszedł wraz z władzami Warszawy. Budynek zostanie przeniesiony w nowe miejsce. Montaż Nowej Emilii rozpocznie się w przyszłym roku i zakończy się w 2018.

Przypomnijmy, Griffin Real Estate w miejscu Pawilonu Emilia w Warszawie planował budowę nowego wieżowca. Według dotychczasowych planów spółki, na działce, którą obecnie zajmuje pawilon Emilia, ma powstać wieżowiec o powierzchni najmu ok. 35 tys. mkw. Wydane warunki zabudowy dopuszczają powstanie obiektu o wysokości do 196 metrów. Griffin pozyskał już list intencyjny na znaczącą część powierzchni. Oficjalnie nazwa najemcy nie jest podawana.

Losy inwestycji już od początku były burzliwe. 18 września 2012 roku, kilka godzin po przelaniu na konto Ministerstwa Skarbu 115 mln złotych, konserwator zabytków wpisał pawilon na ewidencję zabytków. Ostatecznie budynek został z niej usunięty, a Griffin przystąpił do przygotowania inwestycji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • adamal 2017-01-04 16:22:15
    Mimo pozwolenia na rozbiórkę, w porozumieniu z miastem postanowili uratować i przenieść Emilię, dla mnie super!
  • Piotr z Woly 2017-01-04 12:52:27
    zabytek??? śródmieście zamiast robić się nowocześniejsze powinno być stare i opuszczone...(???) trzymam kciuki za inwestora

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA