PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Penta wypracowała zysk netto w wysokości 70 mln euro

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 kwi 2015 15:31

W 2014 roku łączna wartość aktywów spółek portfelowych Penty wzrosła do 6,7 mld euro. Zysk netto grupy wyniósł 70 mln euro. W ubiegłym roku Penta rozpoczęła działalność na rynku nieruchomości w Polsce i realizuje już pierwszy projekt biurowy w Warszawie.

REKLAMA

W 2014 roku Penta zainwestowała łącznie 330 mln euro w akwizycje nowych projektów, jak również rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Łączna wartość inwestycji na rynku polskim wyniosła 100 mln euro.

W segmencie ochrony zdrowia w 2014 r. Penta dokonała akwizycji: sieci aptecznej Apteka Mediq w Polsce, trzech sieci aptecznych w Czechach, trzech szpitali lokalnych i polikliniki na Słowacji. Jednocześnie rozpoczęła działalność na rynku nieruchomości w Polsce i realizuje już pierwszy projekt biurowy w Warszawie. Rozpoczęła też działalności na rynku mediów inwestując jesienią 2014 r. w słowackie spółki medialne, m.in. 7 PLUS, a.s., Centrum Holdings, TREND Holding, s.r.o. i Petit Press, a.s.

Aktualnie na rynku polskim realizuje 7 projektów inwestycyjnych,  w tym wspomniany projekt biurowy w Warszawie o łącznej powierzchni najmu 24.500 mkw.

Polskie portfolio Penty stanowi ponad 20 proc. łącznej wartości aktywów grupy. Spółki działające w obrębie grupy to:  Iglotex - producent i dystrybutor produktów mrożonych, Grupa EM&F – notowany na GPW w Warszawie, dystrybutor produktów z kategorii: media, rozrywka, artykuły dziecięce, kursy językowe, kosmetyki, odzież i obuwie sportowe w kanale tradycyjnym i internetowym (m.in. sieci handlowe Empik i Smyk, szkoły językowe Speak Up i empik school),  EMC Instytut Medyczny – notowany na GPW w Warszawie, prywatny właściciel sieci szpitali i przychodni na polskim rynku usług medycznych, Fortuna Entertainment Group – notowany na GPW w Warszawie i BCP w Pradze, lider na rynku zakładów sportowych, Dr.Max – druga największa sieć apteczna w Polsce, Clar Systems – dostawca usług w zakresie facility management.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników finansowych w ubiegłym roku. Odzwierciedlają one udaną transformację Penty z funduszu typu Private Equity w długoterminowego inwestora strategicznego. Spośród naszych 16 spółek portfelowych - 12 firm odnotowało ponadprzeciętne  wzrosty versus rynek. Cieszę się, że Penta ma mocne podstawy do dalszego rozwoju jako solidny i godny zaufania partner dla pracowników  w naszych spółkach portfelowych i naszych klientów - powiedział Jaroslav Haščák, partner zarządzający Penta Investments.

Największy udział w portfolio Penty stanowią inwestycje w sektorze ochrony zdrowia (40 proc.),
a w następnej kolejności - działalność w sektorze nieruchomości (22 proc.), produkcja (14proc.)
i usługi finansowe (12proc.).

Penta jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną, założoną w 1994 r, działającą głównie w sektorach: ochrony zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego i nieruchomości. Grupa zarządza funduszem typu evergreen,  należącym do partnerów -  jedynych udziałowców firmy. Spółki portfelowe Penta zapewniają ponad 35.000 miejsc pracy. Penta działa w ponad 10 krajach Europy i prowadzi biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA