PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PHN chce dalej budować portfel nieruchomości

  • Autor: Newseria.pl
  • 26 lis 2014 14:05

Do końca 2015 roku w Warszawie przybędzie ok. 300 tys. mkw. powierzchni biurowej. Obecnie wskaźnik pustostanów w stolicy wynosi 14 proc. i będzie rósł. Polski Holding Nieruchomości nie obawia się jednak braku popytu. Jak mówi prezes PHN-u, portfel spółki zostanie wzbogacony niebawem o nowe projekty, które mogą być wynajęte nawet w 100 proc. Przedsiębiorstwo pracować będzie nad poprawą rentowności, która powinna wzrosnąć z obecnych 4 do 6 proc. Nieruchomości przynoszące niewystarczające zyski będą przeznaczone na sprzedaż.

REKLAMA

- W naszej strategii zakładamy, że będziemy wynajmować te budynki, które już mamy w naszym portfelu, zostanie on jednak rozbudowywany o ewentualne przejęcia lub nowe projekty deweloperskie - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Artur Lebiedziński, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości. - Co do 2015 roku jesteśmy optymistami, ponieważ mamy relatywnie stabilny portfel, a wzbogacimy go o nowe projekty deweloperskie, które zostaną oddane do użytku i wynajęte.

Jak wynika z raportu badającej rynek nieruchomości firmy Knight Frank w drugim kwartale br. współczynnik pustostanów biurowych w Warszawie (największy rynek nieruchomości w kraju) wzrósł o 1,5 proc. Zdaniem analityków na stołecznym rynku jest obecnie około 600 tys. mkw. niewynajętej lub czekającej na kupca powierzchni biurowej i ciągle jej przybywa.

- Jeżeli chodzi o cały rynek, to sądzę, że w następnych kwartałach stopień pustostanów będzie rósł, bo w roku 2014, 2015 i 2016 na rynek trafi [po] około 300 tys. metrów kw. nowej powierzchni - uważa Lebiedziński. - Natomiast w portfelu PHN wygląda to trochę inaczej. Mamy trochę pustostanów, głównie wynika to jednak z ich niewystarczającej jakości. Natomiast nowe projekty, które właśnie wprowadzamy na rynek, będą miały wysoki poziom najmu, może nawet stuprocentowy. Zatem nasza sytuacja, jeżeli chodzi o niewynajętą powierzchnię, będzie się poprawiać.

Takimi nieruchomościami, jak wskazuje prezes PHN, są projekty biurowe w Warszawie przy ulicy Domaniewskiej i Foksal. Przedsiębiorstwo kończy także inwestycje handlowe w stołecznym Lewandowie oraz Retkini w Łodzi. Tymczasem według Knight Frank największy wolumen pustostanów w stolicy notowany jest w ścisłym centrum, gdzie ten współczynnik wynosi 16,3 proc.

- Już niebawem widać będzie pierwsze efekty naszej strategii deweloperskiej - wskazuje prezes Lebiedziński. - Dołączymy nowe projekty do portfela, którym zarządzamy, co wpłynie na poprawę naszych wyników.

Firma przeprowadziła już zmianę struktury zarządzania aktywami. Obecnie każda inwestycja znajduje się w osobnej spółce celowej. Serwisowane są one przez oddzielny podmiot, który też jest częścią grupy.

- Holding ma obecnie bardzo klasyczną strukturę deweloperską asset managementową [zarządzania aktywami - red.] - przekonuje Lebiedziński. - To jest już struktura docelowa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA