PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PHN podtrzymuje plan wypłaty dywidendy

  • Autor: PAP
  • 02 wrz 2014 15:43

Czynsze są obecnie pod presją i nie należy się spodziewać odwrócenia tego trendu wcześniej niż w 2015 r. Mimo to Polski Holding Nieruchomości będzie gotowy do wypłaty dywidendy za 2014 r., a decyzja o jej wypłacie należy do akcjonariusza - wynika z wypowiedzi członków zarządu PHN.

REKLAMA

"Byłbym spokojny o to, czy będzie z czego wypłacić dywidendę (za 2014 r. - PAP). Mamy gotówkę, trwa proces dezyinwestycji" - powiedział podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami Włodzimierz Stasiak, członek zarządu PHN ds. finansowych.

"A czy jest sens jej wypłacania, to pytanie do akcjonariusza" - dodał.

PHN wypłacił 99,85 mln zł dywidendy za 2013 r., co dało 2,16 zł na akcję. W ocenie PHN sytuacja rynkowa nie jest sprzyjająca. "Czynsze są pod presją" - powiedział prezes zarządu PHN Artur Lebiedziński. "Nie spodziewamy się impulsu odwracającego spadkowy trend przychodów, możliwe jest też przejściowe pogorszenie sytuacji rynkowej" - dodał Stasiak.

Mimo niekorzystnej sytuacji rynkowej zarząd PHN nie wyklucza poprawy wyników w 2015 r. "Poprawa wyników zależeć będzie od tempa realizacji i komercjalizacji obecnych projektów oraz od tempa przeprowadzania akwizycji" - powiedział Stasiak. "Może się to przełożyć na poprawę wyników już w przyszłym roku" - dodał.

W ocenie PHN sytuacja na rynku akwizycji jest lepsza niż na rynku wynajmu. Holding w prezentacji wyników wskazuje na wysoką aktywność deweloperów i rekordowe poziomy nowej podaży, szczególnie w Warszawie. "Rynek biurowy, deweloperski nie wygląda dobrze. Walka o najemców jest bardzo duża i będzie trwała" - powiedział Lebiedziński. "Rynek inwestycji, akwizycji i dezinwestycji, wygląda lepiej. Jest zainteresowanie aktywami w naszym portfelu" - dodał.

Holding informuje o realizacji sprzedaży 13 nieruchomości o wartości 76 mln zł. Do czynnej sprzedaży skierowanych jest 50 nieruchomości o wartości 298 mln zł. Jak wynika z prezentacji wyników kwartalnych, PHN planuje ich sprzedaż do końca 2015 r. "Są potencjalni nabywcy, negocjacje są na różnych etapach" - powiedział Lebiedziński.

Jak informuje PHN w prezentacji wyników po II kw. 2014 r., grupa kapitałowa ma na sprzedaż 114 nieruchomości o łącznej wartości 796,6 mln zł, wliczając deweloperskie projekty mieszkaniowe. W 2014 r. PHN zawarł umowy na sprzedaż pięciu nieruchomości za 25,9 mln zł.

PHN informuje, że na koniec czerwca 2014 r. w zapasach deweloperskich pozostawało 76 wybudowanych lokali, w tym 26 z umowami deweloperskimi sprzedaży, oraz 100 lokali w budowie. W II kw. PHN sprzedał 27 mieszkań, o 2 więcej niż w I kw. W II kw. PHN miał 10,2 mln zł zysku netto i 0,6 mln zł EBIT. Przychody wyniosły 38,7 mln zł, o 6,7 proc. mniej rdr i 2,8 proc. mniej kdk.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA