PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pierwsza liga w drodze do ekstraklasy

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 paź 2016 08:35

Pierwsza liga w drodze do ekstraklasy fot. Shutterstock

Zielona Góra, Częstochowa, Kielce, Bielsko-Biała, Radom, Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów, Szczecin... Można jeszcze długo wyliczać, ale wschodzące gwiazdy BPO stanowią już 18 proc. wszystkich centrów usług dla biznesu w Polsce. Czy beniaminki pokonają bardziej doświadczonych rywali?

REKLAMA

Może liczba etatów w centrach, które tu powstają, na razie nie rzuca na kolana - zatrudniają zaledwie osiem procent wszystkich ludzi pracujących w tej branży - to „wschodzące gwiazdy” coraz śmielej wchodzą do gry i wabią kolejnych inwestorów. Przykładem jest niewielki Sandomierz, gdzie japoński koncern Pilkington otworzył service center przy swoim zakładzie produkcyjnym.

– To jeden z trendów obserwowanych w ostatnich latach. Są firmy decydujące się na inwestycje w mniej oczywistych lokalizacjach, o które coraz trudniej w dużych aglomeracjach – tłumaczy Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Informacji i Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.
Dla porównania, w ośmiu najbardziej popularnych wśród inwestorów BSS miastach, zatrudnienie przekracza 174 tys. osób – ponad 90 proc. całego zatrudnienia. Znalezienie ludzi o odpowiednich kwalifikacjach zaczyna tu być prawdziwym wyzwaniem. Poza tym silna konkurencja powoduje wysoką rotację pracowników.

– Firmy na tym tracą, bo inwestują w szkolenie pracowników spore pieniądze, a oni po ukończeniu kursów przechodzą do konkurencji. Bezcenny jest więc lojalny pracownik, którego łatwiej znaleźć w mniejszym mieście, gdzie nie ma tak dużej oferty pracodawców, a ludzie cenią pracę w miejscu zamieszkania – tłumaczy Iwona Chojnowska-Haponik.

Ale mniejsze miasta to także wyzwania. Jednym z nich jest dostępność odpowiedniej powierzchni biurowej. – To ważne, bo młodzi ludzie z generacji Y mają swoje wymagania w tym zakresie. Choćby nie wiadomo jak byli lojalni, to gdy będą pracować w byle jakich warunkach, w końcu wyjadą do Krakowa albo Warszawy. Oczywiście, można tymczasowo otworzyć biuro w zaadaptowanym pomieszczeniu, ale docelowo to rozwiązanie się nie sprawdzi – uważa Iwona Chojnowska-Haponik.
Tak jak na przykład w Elblągu - działa tu kilka firm, ale trudno znaleźć biura o standardzie oczekiwanym przez potencjalnych inwestorów.

– To błędne koło. Najemca nie otworzy biura, bo nie ma odpowiedniego budynku, a deweloper nie zbuduje go bez najemców. W Opolu musieliśmy przystosować budynek pod biuro, co nie było wymarzonym rozwiązaniem. Na szczęście znalazł się inwestor, który wybudował biurowiec i się przenieśliśmy – przyznaje Marek Grodziński, dyrektor BPO i członek zarządu Capgemini Polska.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA