PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pierwsza liga w drodze do ekstraklasy

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 paź 2016 08:35

Pierwsza liga w drodze do ekstraklasy fot. Shutterstock

Zielona Góra, Częstochowa, Kielce, Bielsko-Biała, Radom, Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów, Szczecin... Można jeszcze długo wyliczać, ale wschodzące gwiazdy BPO stanowią już 18 proc. wszystkich centrów usług dla biznesu w Polsce. Czy beniaminki pokonają bardziej doświadczonych rywali?

REKLAMA

Może liczba etatów w centrach, które tu powstają, na razie nie rzuca na kolana - zatrudniają zaledwie osiem procent wszystkich ludzi pracujących w tej branży - to „wschodzące gwiazdy” coraz śmielej wchodzą do gry i wabią kolejnych inwestorów. Przykładem jest niewielki Sandomierz, gdzie japoński koncern Pilkington otworzył service center przy swoim zakładzie produkcyjnym.

– To jeden z trendów obserwowanych w ostatnich latach. Są firmy decydujące się na inwestycje w mniej oczywistych lokalizacjach, o które coraz trudniej w dużych aglomeracjach – tłumaczy Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Informacji i Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.
Dla porównania, w ośmiu najbardziej popularnych wśród inwestorów BSS miastach, zatrudnienie przekracza 174 tys. osób – ponad 90 proc. całego zatrudnienia. Znalezienie ludzi o odpowiednich kwalifikacjach zaczyna tu być prawdziwym wyzwaniem. Poza tym silna konkurencja powoduje wysoką rotację pracowników.

– Firmy na tym tracą, bo inwestują w szkolenie pracowników spore pieniądze, a oni po ukończeniu kursów przechodzą do konkurencji. Bezcenny jest więc lojalny pracownik, którego łatwiej znaleźć w mniejszym mieście, gdzie nie ma tak dużej oferty pracodawców, a ludzie cenią pracę w miejscu zamieszkania – tłumaczy Iwona Chojnowska-Haponik.

Ale mniejsze miasta to także wyzwania. Jednym z nich jest dostępność odpowiedniej powierzchni biurowej. – To ważne, bo młodzi ludzie z generacji Y mają swoje wymagania w tym zakresie. Choćby nie wiadomo jak byli lojalni, to gdy będą pracować w byle jakich warunkach, w końcu wyjadą do Krakowa albo Warszawy. Oczywiście, można tymczasowo otworzyć biuro w zaadaptowanym pomieszczeniu, ale docelowo to rozwiązanie się nie sprawdzi – uważa Iwona Chojnowska-Haponik.
Tak jak na przykład w Elblągu - działa tu kilka firm, ale trudno znaleźć biura o standardzie oczekiwanym przez potencjalnych inwestorów.

– To błędne koło. Najemca nie otworzy biura, bo nie ma odpowiedniego budynku, a deweloper nie zbuduje go bez najemców. W Opolu musieliśmy przystosować budynek pod biuro, co nie było wymarzonym rozwiązaniem. Na szczęście znalazł się inwestor, który wybudował biurowiec i się przenieśliśmy – przyznaje Marek Grodziński, dyrektor BPO i członek zarządu Capgemini Polska.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA