PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pierwszy kwartał był słabszy, ale inwestorom rośnie apetyt na polskie nieruchomości

  • Autor: propertnews.pl
  • 27 maj 2013 11:23

Pierwszy kwartał był słabszy, ale inwestorom rośnie apetyt na polskie nieruchomości

Pomimo, że w I kwartale 2013 roku wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce spadła i wyniosła 600 mln euro wobec 728 mln euro rok wcześniej, to ich liczba wzrosła z 6 do 15 rok do roku. Agencja Savills prognozuje, że wartość transakcji na koniec roku może przekroczyć 2,5 mld euro i zbliży się do poziomu z 2012, który wynosił wówczas 2,7 mld euro.

REKLAMA

- Łączna wartość inwestycji w pierwszym kwartale 2013 roku jest niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, ale w rzeczywistości liczba zrealizowanych transakcji inwestycyjnych wzrosła. Biorąc pod uwagę rosnącą aktywność inwestycyjną, zwiększyliśmy naszą prognozę wartości inwestycji za pierwszą połowę roku z 1 mld euro do 1,5 mld euro i oczekujemy, że całkowita wartość transakcji w 2013 roku przekroczy 2,5 mld euro - mówi Brian Burgess, dyrektor zarządzający Savills Polska.

Według Savills, ​​dynamicznie rozwijający się sektor handlowy w Polsce nadal przyciąga duże zainteresowanie krajowych i międzynarodowych inwestorów. Podmioty zagraniczne są zainteresowane przede wszystkim największymi centrami handlowymi o wysokich obrotach, zlokalizowanymi w głównych i regionalnych miastach.

Według danych Savills, najlepsze obiekty handlowe sprzedawane są obecnie przy stopie zwrotu około 5,75 proc. dla centralnie położonych warszawskich centrów handlowych, 6,00 proc. dla wiodących centrów handlowych w miastach regionalnych i 7,50 proc. dla dominujących centrów w mniejszych miastach regionalnych i w pozostałych miejscowościach.

Do największych transakcji na rynku w ostatnim czasie należał zakup trzech centrów handlowych w Radomiu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnowie z portfolio Echo przez London & Cambridge Properties o łącznej wartości 67 mln euro. Inną dużą transakcją był zakup Galerii Leszno o powierzchni 33,4 tys. mkw przez Blackstone, dzięki czemu portfolio centrów handlowych tego inwestora przekroczyło w Polsce 240 tys. mkw.

Sektor biurowy nadal przeważa w transakcjach inwestycyjnych w Polsce w pierwszej połowie 2013 roku, odpowiadając za 71 proc. ogólnego wolumenu transakcji. Savills odnotował, że nabywcy nadal postrzegają najlepsze budynki w Warszawie, szczególnie w centralnym obszarze biznesu, jako bezpieczne aktywa gwarantujące stabilny dochód, z ograniczonym ryzykiem, przy możliwej do osiągnięcia rentowności na poziomie 6,00 proc. Niemniej jednak, agencja spodziewa się większej aktywności na regionalnych rynkach biurowych w Polsce, jako następstwa poszukiwania przez inwestorów alternatywnych aktywów poza Warszawą w celu dywersyfikacji swoich portfeli.

  • 1
  • 2
  • amir 2013-05-27 21:43:42
    to powinny wykorzystywać polskie miasta. mi się podoba co się dzieje na Woli w Warszawie. ta dzielnica przez ostatni rok zmieniła się kompletnie, a to tak naprawdę początek. to ogromny potencjał dla Warszawy. szykuje się sporo inwestycji też w kolejnych latach, byle były jakoś fajnie pomyślane, tak żeby także przestrzeń miejska na tym korzystała, nie że buduje się biurowiec i tyle. pozytywny przykład to projekt biurowca, który będzie zamiast Ilmetu, ma tam być na dole przestrzeń usługowa, niewielki plac, drzewa, ławki. my tego jeszcze nie dostrzegamy, ale inwestorzy lubią jak się im daje jakąś wartość dodaną, nie tylko pustą przestrzeń wokół, ale fajny architektonicznie budynek i okolicę w której można przebywać z przyjemnościa

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA