PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pierwszy milion zdobyty! Biurowy Kraków goni Warszawę

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 22 wrz 2017 14:50

Pierwszy milion zdobyty! Biurowy Kraków goni Warszawę Rafał Oprocha, dyrektor biura JLL w Krakowie

Stolica Małopolski – jako drugie miasto po Warszawie - przekroczyła milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

REKLAMA

Firma doradcza JLL podsumowała I półrocze 2017 na rynku biurowym w Krakowie.

- Kraków to największy ośrodek dla lokowania inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w naszym kraju. Doskonały wizerunek miasta w oczach zagranicznych inwestorów, szeroki dostęp do dobrze wykształconych specjalistów i zasoby powierzchni biurowej klasy A zadecydowały, że w ostatnich kilkunastu miesiącach do miasta weszły takie marki jak Symphony, Syntel, Uber, czy Zurich Insurance Group. Jak pokazują dane ABSL, łącznie w 157 krakowskich centrach usług pracuje już 55,8 tys. osób. Firmy z tej branży są też głównymi najemcami biurowców w stolicy Małopolski – przypada na nie 62 proc. wynajętych zasobów biurowych miasta i 67 proc. popytu na nowoczesne powierzchnie - informuje Rafał Oprocha, dyrektor biura JLL w Krakowie.

Popyt

- W I półroczu 2017 w Krakowie podpisano umowy najmu na 98,3 tys. mkw. Tym samym, stolica Małopolski odpowiada za 30 proc. zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie biurowe poza Warszawą. Prognozy na najbliższe 18 miesięcy są nadal bardzo optymistyczne. Według szacunków JLL, roczne wolumeny popytu mogą osiągnąć zbliżone poziomy do rekordowego 2015 roku, kiedy zapotrzebowanie na powierzchnię biurową przekroczyło 226 tys. mkw. - dodaje Agnieszka Sosnowska, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Podaż

Kraków jest największym rynkiem biurowym w Polsce poza Warszawą. - W sierpniu tego roku, wraz z oddaniem do użytku budynku B w ramach Equal Business Park, Kraków – jako drugie miasto po Warszawie – przekroczył granicę miliona metrów kwadratowych całkowitej podaży. Spodziewamy się, że w II połowie tego roku wolumen nowej powierzchni biurowej wyniesie 105 tys. mkw., co będzie najlepszym wynikiem w Polsce, wyłączając Warszawę - komentuje Rafał Oprocha.

Pustostany i czynsze

Współczynnik pustostanów w Krakowie na koniec pierwszego półrocza wyniósł 9,2 proc. Jest to relatywnie niski wakat, w istniejących obiektach trudno znaleźć duże, dostępne opcje najmu przez co firmy poszukujące znacznej powierzchni skupiają się przede wszystkim na projektach w budowie oraz planowanych.

Czynsze transakcyjne za metr kwadratowy miesięcznie w Krakowie kształtowały się na poziomie 13,5-14,5 euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA