PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pierwszy polski park naukowo-technologiczny świętuje 20-lecie

  • Autor: PAP
  • 20 maj 2015 13:05

Laboratorium określające wiek przedmiotów, cyfrowy długopis i metoda na postarzanie alkoholu to część osiągnięć Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT). Najstarsza w kraju instytucja tego typu świętuje w tym roku 20-lecie założenia.

REKLAMA

Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 1995 r. Jest prowadzony przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Parku pracuje ok. 350 osób, działa ponad 80 firm oraz kilka centrów badawczych.

Z okazji 20-lecia Parku w środę w Poznaniu organizowano konferencję pt. "Cluster of Science, Technology and Innovation". Naukowcy i przedstawiciele parków z różnych krajów świata rozmawiali o roli innowacji w rozwoju gospodarczym na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Część spotkania poświęcono kwestii transferu technologii.

Dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński powiedział PAP, że statystyki wyraźnie mówią, iż poruszane podczas konferencji tematy są "piętą achillesową polskiej gospodarki". "Potrzeba nam doświadczenia ludzi z innych stron świata. Parki technologiczne zaczęły powstawać 80 lat temu w USA, w Europie 40 lat temu, a w Polsce - jak widać na naszym przykładzie - 20 lat temu. Na pewno nie jesteśmy jeszcze tak dobrzy jak oni, ale pierwsza liga parków w Polsce - do której zaliczam 6-8 instytucji - może z powodzeniem kooperować z parkami ze świata" - uważa dyrektor PPNT.

W konferencji wzięli udział specjaliści m.in. z USA, Niemiec, Finlandii. Wśród gości był dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych i Obszarów Innowacji (IASP) Luis Sanz.

Podsumowując 20 lat działalności Parku prof. Guliński zwrócił uwagę, że PPNT stale poszerza zakres działalności. "Patrząc materialnie to dziesiątki inkubowanych firm, setki kontaktów między nauką a biznesem, które zaowocowały wspólnymi projektami, komercjalizacja wiedzy; wiele audytów wykonanych w przedsiębiorstwach i pokazujących, czego potrzebują do rozwoju oraz setki usług badawczych" - wymienił.

Park podaje, że na zlecenie jednego z klientów opracował materiał ogniochronny do szyb zespolonych. Z kolei dla firmy z branży budowlanej preparat odgrzybiający i osuszający do tynków. Inny przykład to udoskonalenie przyczepności farb do folii samoprzylepnych.

Jednym z sukcesów Parku jest działające w nim Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe (PLR). Jak informuje PPNT, to pierwsza tego typu jednostka w Europie Środkowo-Wschodniej, która datuje różnego rodzaju próbki metodą izotopu węgla 14C. PLR jest wykorzystywane w archeologii przy badaniu zabytków oraz w geologii.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA