PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP "odmraża" projekty. Powstaną biurowce i parki handlowe

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 19 gru 2017 07:19

PKP "odmraża" projekty. Powstaną biurowce i parki handlowe Aleje Jerozolimskie 140, (wizualizacja X City Investment)

Xcity Investment powraca do projektów zabudowy terenów należących do PKP w centrach polskich miast. W najbliższych tygodniach spółka wyłoni inwestora dla projektu przy Alejach Jerozolimskich 140. W 2020 r. rozpoczną się budowy pięciu parków handlowych w: Elblągu, Bielsku-Białej, Koszalinie, Kole i Skarżysku-Kamiennej. Pod Mieszkanie Plus zostaną przeznaczone tylko niektóre lokalizacje.

REKLAMA

Xcity Investment dysponuje największą liczbą niezagospodarowanych terenów należących do PKP w centrach polskich miast.

W 2015 r. firma przedstawiła 15 projektów obejmujących m.in. inwestycje w Katowicach, Kłodzku i Warszawie. W 2016 r. unieważniła postępowania 13 projektów. Powodem miały być zmiany w strategii wykorzystania nieruchomości.

Część z nieruchomości miała zostać przeznaczona pod budowę mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Dziś już wiemy, że do tego zostaną przeznaczone inne lokalizacje.  

W styczniu poznamy inwestora biurowca z funkcja usługową i mieszkalną w dawnej siedzibie PKP Informatyka przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Powstanie tam kompleks o powierzchni komercyjnej 67 tys. mkw.

– Negocjacje warunków umowy na wyłączność powinny zakończyć się na początku 2018 r. – mówi prezes Xcity Investment Marek Chibowski.

Małe Projekty Deweloperskie

W  grudniu Xcity Investment zaprosiło do rokowań w ramach programu Małych Projektów Deweloperskich 2. Chodzi o zabudowę ponad 60 tys. mkw. gruntów w: Kole, Skarżysku Kamiennej, Elblągu, Bielsku Białej i Koszalinie, 

Maja tam powstać parki handlowe mające na celu zagospodarowanie terenów przydworcowych. Termin na wykup memorandów mija w połowie stycznia.

- Już dziś wiemy, że jest kilka poważnych firm, które zgłaszają swój akces. Jest duże zainteresowanie projektami ze strony lokalnych inwestorów jak i dużych firm deweloperskich – mówi prezes Chibowski. Zakładamy, że przy optymistycznym scenariuszu rozpoczęcie budów nastąpi w 2020 roku. Budowa potrwa od 18 miesięcy do dwóch lat – dodaje prezes Chibowski. 

Nowe dworce kolejowe w miastach

Spółka Xcity Investment  ma też podpisane umowy na realizację projektów w Koninie i Mińsku Mazowieckim.

Projekty zakładają realizację nowych dworców kolejowych wraz z towarzyszącą zabudową handlową. Będą to obiekty głównie jednokondygnacyjne za wyjątkiem parkingów dachowych. Oddanie budynków do użytkowania zaplanowano na II połowę 2019 r.

Na bazie podpisanych umów inwestycyjnych kontynuowana jest realizacja projektów Warszawa Gdańska, Gdynia Międzytorze.

Warszawa Gdańska to projekt na gruncie o powierzchni 2,3 ha i powierzchni komercyjnej ok. 177 tys. mkw. z NDK (Nowym Dworcem Kolejowym) pozwalającym za 2 lata na przejęcie ruchu pasażerskiego w przypadku modernizacji linii średnicowej tj. zamknięcia Dworca Centralnego.  

Gdynia Międzytorze to projekt na gruncie 15 ha realizowany w kilku Etapach w perspektywie 2025r. Inwestycja w zakresie przeznaczenia spełniać będzie funkcje mieszkaniowo-usługowe o łącznej powierzchni ponad 345 tys. mkw.

Mieszkanie Plus

Z portfela firmowych nieruchomości zasilany jest również Rządowy Program Mieszkanie Plus. W ramach zawartego  porozumienia z BGKiN. Niebawem zostaną uruchomione w procesie inwestycyjnym projekty o priorytetowej funkcji mieszkaniowej, wzbogacone zabudową komercyjno-usługową.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA