PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP zmienia kierunek. Nowe projekty w nowej formule

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 maj 2016 13:38

PKP zmienia kierunek. Nowe projekty w nowej formule Warszawa Gdańska, planowany projekt PKP i Ghelamco

PKP zamierzają kontynuować proces realizacji nowych inwestycji komercyjnych. Firma zmienia jednak plany co do sposobu zaangażowania w projekty.

REKLAMA

- PKP nadal zamierza zagospodarowywać część terenów kolejowych we współpracy z prywatnymi inwestorami - zapewnia w rozmowie z Propertynews.pl rzeczniczka prasowa firmy, Paulina Jankowska.

Nowa strategia zakłada jednak wzmocnienie obecności firmy na rynku nieruchomości komercyjnych. - Dlatego właśnie zamierzamy nie tylko wnosić aportem grunt do projektów, ale być współinwestorem. Po realizacji inwestycji planujemy zachowywać udziały w nieruchomościach. Dzięki temu nie utracimy nad nimi kontroli. Oznacza to ponadto możliwość długofalowego, a nie jednorazowego – tak jak dotychczas – zysku - dodaje Jankowska.

By to osiągnąć PKP chce skorzystać z różnych możliwości osiągania zwrotów z inwestycji. - Zamierzamy stosować rozmaite narzędzia rynku finansowego i kapitałowego pozwalające pobierać dywidendę z nieruchomości, zarówno dla PKP jak i innych inwestorów - komentuje Jankowska.

Spółka Xcity Investment prowadzi obecnie postępowania na wybór inwestorów dla 15 projektów deweloperskich. Łączna powierzchnia komercyjna w projektach szacowana jest na ponad 250 tys. mkw.

W Warszawie Xcity poszukuje inwestorów dla czterech projektów. W inwestycji Centralna Park, która znajduje się na działce w samym centrum Warszawy, obok dworca Warszawa Centralna, na 2 ha terenu przewidziano projekt łączący funkcje biurową, handlowo-usługową i hotelową. Druga inwestycja, Aleje Jerozolimskie 140 znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanego już projektu wspólnie z HB Reavis – dworca Warszawa Zachodnia i kompleksu West Station. Planuje się, że w tej inwestycji będzie przeważać funkcja biurowa. Trzecie postępowanie dotyczy nieruchomości Szczęśliwicka 62, gdzie przewidziano budowę wielorodzinnych budynków mieszkaniowych z usługami w parterach. Ostatnia z warszawskich inwestycji, do realizacji których Xcity poszukuje partnera, zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP Warszawa Włochy i zakłada budowę budynku handlowo-usługowo-biurowego połączonego funkcjonalnie z nowym dworcem kolejowym.

Jak powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Maciej Król, prezes zarządu spółki Xcity odpowiedzialnej w PKP za projekty deweloperskie, przy przygotowaniu nowych inwestycji analizowana jest możliwość wdrażania takich funkcji, jak mieszkania na wynajem czy domy opieki.

Obecnie w swoim portfolio Xcity ma 25 projektów na różnym etapie zaawansowania. Oprócz wcześniej wspomnianych 15 nowych projektów, obecnie realizowane projekty to: Warszawa Zachodnia z HB Reavis, Warszawa Gdańska z Ghelamco, Poznań Główny (etap III) z TriGranit, Gdynia Międzytorze z Semeko Grupa Inwestycyjna, Kraków Bosacka z GD&K Investment oraz Mińsk Mazowiecki i Konin z Dekada Realty. Trzy projekty są w trakcie rokowań: Olsztyn Główny, Warszawa Główna oraz III etap projektu Warszawa Zachodnia. Planuje się, że do końca 2018 r. w portfolio firmy znajdzie się 40 projektów. Xcity Investment analizuje potencjał kolejnych lokalizacji oraz planuje rozszerzyć swoje portfolio o nowe projekty, w tym inwestycje magazynowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA