PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podaż powierzchni biurowej w miastach regionalnych nie przestaje rosnąć

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 sie 2014 12:42

Podaż powierzchni biurowej w miastach regionalnych nie przestaje rosnąć

Po II kwartale 2014 roku sytuacja na największych regionalnych rynkach biurowych, poza Warszawą, przedstawia się optymistycznie. Podaż powierzchni biurowej w sześciu największych ośrodkach (Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi) nie przestaje rosnąć, popyt utrzymuje się na stabilnym poziomie, a współczynnik pustostanów zmniejszył się w minionym kwartale na wszystkich badanych rynkach - wynika z najnowszego raportu Knight Frank.

REKLAMA

W głównych miastach regionalnych w II kwartale 2014 roku deweloperzy oddali do użytku osiem projektów o łącznej powierzchni biurowej 47.900 mkw.

Popyt na powierzchnię biurową na największych rynkach regionalnych w Polsce utrzymywał się na stabilnym poziomie. W II kwartale 2014 roku w miastach regionalnych wynajęto łącznie około 81.500 mkw., to wynik zbliżony do kwartalnej średniej z trzech ostatnich lat (80.500 mkw.).

Znaczący popyt wpłynął na obniżenie współczynnika pustostanów, który spadł na wszystkich badanych rynkach regionalnych. Jednakże, w związku z wysokim poziomem podaży w budowie, na większości rynków spodziewany jest wzrost współczynnika pustostanów w momencie oddania tych projektów do użytku.

- Podobnie jak w poprzednim kwartale w sektorze handlowym odnotowano ograniczoną aktywność deweloperską na największych rynkach, natomiast powiększyły się zasoby handlowe małych ośrodków. W II kw. 2014 roku zrealizowano w Polsce dwa centra handlowe oraz cztery parki handlowe o łącznej powierzchni około 85.000 mkw. Wszystkie nowe projekty zlokalizowane są w miastach o populacji nie przekraczającej 100.000 osób. Dodatkowo, w II kw. 2014 roku rozpoczęto realizację projektów o łącznej powierzchni około 160.000 mkw., z czego największe to Zielone Arkady w Bydgoszczy (48.000 mkw.) oraz Galeria Galena w Jaworznie (32.500 mkw.) - mówi Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku w Knight Frank.

Zainteresowanie rynkiem handlowym ze strony najemców stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Marki, które podpisały umowy w nowych lokalizacjach to m.in. Michael Kors (pierwszy butik na Pomorzu), New Balance (pierwszy sklep we Wrocławiu), Instytut Kosmetyczny dr Irena Eris oraz C&A (Gliwice), Media Markt (Elbląg).

Rynek inwestycyjny w Polsce nie traci tempa. W pierwszym półroczu 2014 całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął wartość 1,4 mld euro, czyli o ok. 30 proc. większą niż w porównywalnym okresie 2013 roku.

W II kw. 2014 w Polsce zawarto transakcje inwestycyjne o łącznej wartości 496,5 mln euro. Pod względem wartości w tym okresie dominowały transakcje na rynku nieruchomości magazynowych, które stanowiły ok. 44 proc. wartości wszystkich umów. Na drugim miejscu znalazły się zakupy obiektów biurowych z udziałem na poziomie 41 proc. Inwestorzy byli aktywni zarówno na rynku stołecznym, jak i w miastach regionalnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA