PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podaż powierzchni biurowej w miastach regionalnych nie przestaje rosnąć

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 sie 2014 12:42

Podaż powierzchni biurowej w miastach regionalnych nie przestaje rosnąć

Po II kwartale 2014 roku sytuacja na największych regionalnych rynkach biurowych, poza Warszawą, przedstawia się optymistycznie. Podaż powierzchni biurowej w sześciu największych ośrodkach (Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi) nie przestaje rosnąć, popyt utrzymuje się na stabilnym poziomie, a współczynnik pustostanów zmniejszył się w minionym kwartale na wszystkich badanych rynkach - wynika z najnowszego raportu Knight Frank.

REKLAMA

W głównych miastach regionalnych w II kwartale 2014 roku deweloperzy oddali do użytku osiem projektów o łącznej powierzchni biurowej 47.900 mkw.

Popyt na powierzchnię biurową na największych rynkach regionalnych w Polsce utrzymywał się na stabilnym poziomie. W II kwartale 2014 roku w miastach regionalnych wynajęto łącznie około 81.500 mkw., to wynik zbliżony do kwartalnej średniej z trzech ostatnich lat (80.500 mkw.).

Znaczący popyt wpłynął na obniżenie współczynnika pustostanów, który spadł na wszystkich badanych rynkach regionalnych. Jednakże, w związku z wysokim poziomem podaży w budowie, na większości rynków spodziewany jest wzrost współczynnika pustostanów w momencie oddania tych projektów do użytku.

- Podobnie jak w poprzednim kwartale w sektorze handlowym odnotowano ograniczoną aktywność deweloperską na największych rynkach, natomiast powiększyły się zasoby handlowe małych ośrodków. W II kw. 2014 roku zrealizowano w Polsce dwa centra handlowe oraz cztery parki handlowe o łącznej powierzchni około 85.000 mkw. Wszystkie nowe projekty zlokalizowane są w miastach o populacji nie przekraczającej 100.000 osób. Dodatkowo, w II kw. 2014 roku rozpoczęto realizację projektów o łącznej powierzchni około 160.000 mkw., z czego największe to Zielone Arkady w Bydgoszczy (48.000 mkw.) oraz Galeria Galena w Jaworznie (32.500 mkw.) - mówi Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku w Knight Frank.

Zainteresowanie rynkiem handlowym ze strony najemców stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Marki, które podpisały umowy w nowych lokalizacjach to m.in. Michael Kors (pierwszy butik na Pomorzu), New Balance (pierwszy sklep we Wrocławiu), Instytut Kosmetyczny dr Irena Eris oraz C&A (Gliwice), Media Markt (Elbląg).

Rynek inwestycyjny w Polsce nie traci tempa. W pierwszym półroczu 2014 całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął wartość 1,4 mld euro, czyli o ok. 30 proc. większą niż w porównywalnym okresie 2013 roku.

W II kw. 2014 w Polsce zawarto transakcje inwestycyjne o łącznej wartości 496,5 mln euro. Pod względem wartości w tym okresie dominowały transakcje na rynku nieruchomości magazynowych, które stanowiły ok. 44 proc. wartości wszystkich umów. Na drugim miejscu znalazły się zakupy obiektów biurowych z udziałem na poziomie 41 proc. Inwestorzy byli aktywni zarówno na rynku stołecznym, jak i w miastach regionalnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA