PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pokolenie Y dochodzi do władzy. Co to zmieni w biurach?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 lut 2016 13:24

Pokolenie Y dochodzi do władzy. Co to zmieni w biurach? Fot. Fotolia

W 2016 roku na rynek pracy wejdą pierwsi przedstawiciele pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku. To oznacza, że ich starsi koledzy z generacji Y zaczną powoli zajmować kierownicze stanowiska, zastępując na nich dotychczasowych managerów z pokolenia baby boomu.

REKLAMA

Badania wskazują, że już dziś na świecie dziennie na emeryturę przechodzi nawet 10 tysięcy osób urodzonych w latach 1946 – 1964. Według danych Forbes, do 2025 roku przedstawiciele pokolenia Y będą stanowić 75 proc. siły roboczej na świecie. Zdaniem ekspertów, dojście do władzy dzisiejszych 30-latków może zmienić model zarządzania w organizacjach na bardziej demokratyczny. Doprowadzi to do zmian w strukturze i organizacji pracy takich, jak np. zwiększanie udziału pracy mobilnej, coworking, czy nawet sześciogodzinny dzień pracy.

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg czy David Karp, twórca i dyrektor zarządzający portalu Tumblr – to jedni z najbardziej znanych przedstawicieli generacji Y na stanowiskach kierowniczych. Wielu członków tego pokolenia zarządza dziś wielomilionowymi biznesami, które jeszcze kilka lat temu były klasycznymi start-upami. Jednocześnie rośnie rzesza managerów, urodzonych w późnych latach 80. i 90., którzy zaczynają sięgać po najwyższe pozycje w firmie.

Według raportu „Pierwsze kroki na rynku pracy” przygotowanego przez Deloitte, pokolenie Y przywiązuje na ogół dużą wagę do życia zawodowego, jednak bardziej ceni sobie rodzinę, zdrowie oraz rozwój osobisty. Badania wskazują, że Igreki dążą do tego, by ich praca była ciekawa, umożliwiała osiąganie sukcesów oraz zdobywanie nowych kwalifikacji. Przykładają dużą wagę do kwestii mentoringu i dostosowywanych do indywidualnych potrzeb systemów motywacji, a aż 40 proc. z nich dąży do tego, by być ekspertem w swojej dziedzinie.

Z obliczeń badaczy wynika, że w ciągu najbliższej dekady aż 3/4 pracowników na całym świecie będzie wywodzić się z pokolenia Y. Oznacza to diametralne zmiany dla świata biznesu, wynikające ze specyficznych wymagań i podejścia do życia zawodowego osób urodzonych po 1980 roku. Zdaniem ekspertów millenialsi oczekują pracy przynoszącej satysfakcję i – jako liderzy – stwarzają takie miejsca pracy.

Kultura organizacji

Prognozy Deloitte – międzynarodowego instytutu badawczego potwierdzają, że 87 proc. organizacji wskazuje kulturę i zaangażowanie jako najważniejsze w miejscu pracy, a 50 proc. określa je jako „bardzo ważne”. Millenialsi są bardziej świadomi własnej wartości i niezależni. Dla tej generacji ważna jest praca pełna wyzwań i gwarantująca rozwój oraz partnerskie traktowanie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA