PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pół miliona metrów kwadratowych dla centrów usług biznesowych, ale to nie koniec ekspansji

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 13 mar 2018 16:32

Pół miliona metrów kwadratowych dla centrów usług biznesowych, ale to nie koniec ekspansji Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

Aż 500 tys. mkw. powierzchni biurowej wynajęły w 2017 firmy z sektora usług dla biznesu. Pozytywny trend powinien utrzymać się również w tym roku.

REKLAMA

Firma doradcza JLL przeanalizowała aktywność firm z sektora usług w 2017 roku w Polsce.

- Tylko w ubiegłym roku firmy z sektora usług biznesowych wynajęły w Polsce aż 500 tys. mkw. co stanowi jedną trzecią popytu na głównych rynkach biurowych, uwzględniając Warszawę1. Patrząc na ambitne plany inwestycyjne firm z branży, również w tym roku możemy spodziewać się dużego zapotrzebowania na nowoczesne przestrzenie biurowe ze strony sektora. Jak szacuje ABSL, w kolejnych miesiącach powinno otworzyć się 50 nowych centrów, a firmy już obecne w Polsce będą nadal zwiększać zatrudnienie - komentuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

Według danych ABSL, w 2017 w Polsce powstało 51 nowych centrów usług dla biznesu. Przykładowe nowe inwestycje to m.in. J.P. Morgan, Swarovski czy Hargreaves Lansdown. Przełożyło się na znakomite wyniki w obszarze popytu, szczególnie ciekawe w Warszawie (aż 100 tys. mkw.), która coraz chętniej jest wybierana przez globalne marki na lokalizację ich nowych centrów. Na główne miasta poza stolicą przypadło 400 tys. mkw. – aż 60 proc. ogólnego zapotrzebowania na biura na rynkach regionalnych. Największe umowy najmu zawarte przez firmy z sektora usług dla biznesu podpisały m.in. poufny najemca (25,5 tys. mkw.) w Poznaniu, Citi Service Center Poland (18,6 tys. mkw.) w Warszawie oraz J.P. Morgan (15,6 tys. mkw.) w Warszawie.

- Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla międzynarodowych inwestorów i na przestrzeni ostatniej dekady zbudowała pozycję regionalnego lidera w sektorze usług w Europie Środkowo-Wschodniej. Widzimy odzwierciedlenie tego trendu na polskim rynku biurowym. W ubiegłym roku w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu centra usług wynajęły po 100 tys. mkw. Z kolei, rekordowy w skali kraju udział sektora w popycie odnotowała Łódź, gdzie niemal 80 proc. zapotrzebowania na biura wygenerowały firmy BPO/SSC - podsumowuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Sektor usług dla biznesu to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Z analiz ABSL wynika, że aktualnie centra usług zatrudniają już 265 tys. osób, czyli o 20 proc. więcej niż w I kwartale ubiegłego roku.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA