PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polacy coraz bardziej otwarci na zmianę pracy

  • Autor: PAP
  • 14 kwi 2015 16:43

Indeks mobilności, obrazujący otwartość Polaków na zmianę miejsca pracy, wzrósł w minionym kwartale o 1 pkt proc., do 108 pkt. To jeden z najlepszych wyników w Europie - wynika z badania "Monitor Rynku Pracy" przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

REKLAMA

We wtorek Randstad opublikował najnowsze wyniki kwartalnego badania "Monitor Rynku Pracy", które przeprowadzono w lutym 2015 r. przez internet w 33 krajach Europy, Azji, obu Ameryk i w Australii. W badaniu zapytano 14372 osoby w wieku 18-64 lata, pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, z wyłączeniem osób samozatrudnionych. Próba w Polsce wynosiła 405 osób.

"Najnowsza edycja kwartalnego sondażu (...) przynosi potwierdzenie dalszego stabilizowania się sytuacji na rynku pracy. Obecny poziom rotacji pracowników między miejscami pracy spadł o 3 pkt proc. i wynosi 22 proc. Oznacza to, że utrzymuje się na poziomie średnim dla całego minionego roku" - wskazano w podsumowaniu badania.

"Również mierzony przez Randstad indeks mobilności badający poziom otwartości Polaków na zmianę miejsca pracy wzrósł o 1 pkt, osiągając 108 pkt (...). Na tle innych krajów europejskich wyniki te są jednymi z najwyższych zanotowanych. Plasuje to Polskę w grupie krajów o trwale wysokim poziomie dynamiki rynku pracy" - dodano.

Agnieszka Bulik z Randstad ocenia, że coraz częściej powodem zmiany pracy wśród Polaków uczestniczących w badaniu jest poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia. "Obecnie już 45 proc. respondentów wskazuje taką właśnie motywację. Oznacza to, że sami oceniamy kondycję rynku pracy, jako na tyle stabilną i pozytywną, że zwiększa się nasz poziom bezpieczeństwa. Dostrzegamy w tej sytuacji szansę na podniesienie własnej pozycji zawodowej i poprawę warunków życia" - stwierdziła.

Z badania wynika ponadto, że wśród Polaków panuje rekordowo wysokie przekonanie o dostępności ofert zatrudnienia. Aż 72 proc. badanych stwierdziło bowiem, że w razie takiej konieczności, znajdzie pracę porównywalną do obecnej w okresie maksymalnie 6 miesięcy. W porównaniu z poprzednim kwartałem jest to wzrost o 7 pkt proc. Autorzy badania podkreślili, że odsetek optymistów jest największy od 180 edycji badania. "Również nasza wiara w znalezienie jakiejkolwiek pracy wzrosła o 5 pkt proc. do poziomu 81 proc., osiągając wartość jedną z wyższych spośród wszystkich fal badania" - czytamy.

W efekcie okazuje się, że Polacy są jednym z najbardziej optymistycznie nastawionych narodów europejskich. Średnia dla UE wynosi bowiem 64 proc., jeśli chodzi o znalezienie porównywalnej pracy oraz 57 proc. dla jakiejkolwiek pracy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA