PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polacy pokochali coworking

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 27 mar 2018 11:26

Polacy pokochali coworking Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills

Rozwój biur coworkingowych to jeden z najsilniejszych trendów na rynku nieruchomości komercyjnych. Coworki i biura serwisowane oferują w Polsce łącznie 129 tys. mkw. powierzchni. W samej Warszawie wynajęto w 2017 r. więcej elastycznej powierzchni, niż w stolicach Hiszpanii, Holandii czy Austrii  - wynika z danych firmy doradczej Savills.

REKLAMA

Jak podaje firma doradcza Savills w drugiej już edycji raportu „Elastyczne miejsca pracy w Polsce” na pięciu głównych rynkach w Polsce funkcjonują 174 lokalizacje oferujące elastyczną przestrzeń do pracy. Zdecydowanym liderem jest Warszawa z ponad 94 tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej, z czego 80 proc. powierzchni znajduje się w budynkach sklasyfikowanych jako nowoczesne biurowce. Na drugim miejscu jest Kraków (ponad 17 tys. mkw.), a na kolejnych pozycjach plasuje się Poznań (9300 mkw.), Wrocław (6200 mkw.) oraz Łódź (2200 mkw.). Kolejne lokalizacje są szykowane do otwarcia, dzięki czemu w nadchodzących latach w Polsce przybędzie co najmniej 52tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej. W Warszawie nadal jest więcej biur serwisowanych niż coworków (o ok. 10 tys. mkw.), ale tendencja do wynajmowania coraz większych metraży przez operatorów coworkingowych może jeszcze w tym roku odwrócić te proporcje.

 - Rok 2017 bez wątpienia należał do coworków. To rozpędzony pociąg, który nie zamierza się zatrzymać, tworząc prawdziwą rewolucję na rynku tradycyjnych nieruchomości biurowych. Rozwój rynku elastycznych miejsc pracy postępuje tak dynamicznie, że niektórzy zaczęli dostrzegać pewne ryzyka z tym związane. W Polsce jest jednak jeszcze miejsce dla nowych operatorów oraz na ekspansje już obecnych. Nadal istnieją regiony poza Warszawą, które wydają się być niedostrzegane przez ten sektor a mają potencjał – mówi Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills.

 Coworki i biura serwisowane wykorzystywane są przede wszystkim przez duże korporacje, które lokują w nich swoje krótkoterminowe projekty. Elastyczne warunki najmu pozwalające na wynajem nawet jednego stanowiska pracy na zaledwie kilka godzin przyciągają również młode, rozwijające się przedsiębiorstwa. W Polsce z programów publicznych w ciągu najbliższych pięciu lat na politykę proinnowacyjną przeznaczone zostanie aż 50 mld euro, z czego duża część na wsparcie dla startupów.

 - Z badań, które przeprowadziliśmy z portalem mamstartup.pl wynika, że dla zaledwie 7 proc. ankietowanych cowork jest najczęściej wykorzystywanym miejscem pracy. Ta liczba będzie oczywiście rosła, ale warto zdać sobie sprawę, że wizerunek coworków pełnych startupowców jest stereotypem nie do końca odpowiadającym temu, kto faktycznie jest użytkownikiem takich przestrzeni. Dodatkowo atmosfera coworków inspiruje do pracy twórczej, ale nie jest dla wszystkich. Wiele firm ceni sobie prywatność i bardziej tradycyjną atmosferę biznesową preferując np. gabinety w biurach serwisowanych. Z drugiej strony szybko rozwijający się najemcy z sektorów takich jak IT, fintech, czy software development zaczynają postrzegać przestrzenie elastyczne w dużych budynkach jako spory atut. Zabezpiecza ona ich na wypadek potrzeby ekspansji, bez potrzeby deklarowania się i blokowania takiej powierzchni na pięć lat z góry -  dodaje Jarosław Pilch z Savills.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA