PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polscy inwestorzy coraz bardziej zainteresowani inwestowaniem w nieruchomości

  • wnp.pl
  • 10 kwi 2014 11:21

Polscy inwestorzy coraz bardziej zainteresowani inwestowaniem w nieruchomości

W Polsce, ostrożność jest nadal dominującym elementem strategii inwestycyjnych na 2014 r. Globalni inwestorzy poszukują możliwości na rynkach zagranicznych, a polscy inwestorzy w Polsce. Rodzimi inwestorzy planują przyjąć bardziej w tym roku konserwatywne podejście, ale widoczny jest wzrost apetytów na ryzyko.

REKLAMA

Takie są wyniki przeprowadzonego przez Franklin Templeton w 2014 r. globalnego badania nastrojów inwestorów (w skrócie GISS od ang. "Global Investor Sentiment Survey"). Badanie objęło 11 tys. 113 inwestorów z 22 krajów z Afryki, regionu Azji/Pacyfiku, obydwu Ameryk i Europy i dotyczyło ich aktualnego nastawienia do inwestowania oraz oczekiwań w stosunku do 2014 r. oraz kolejnej dekady. To już trzecia edycja badania GISS, w której brali udział inwestorzy z Polski.

Wyniki badania pokazują znaczący wzrost apetytów na ryzyko i optymistyczne prognozy dla rynku krajowego na bieżący rok. Podobnie jak podczas badania przeprowadzonego w 2013 r., dwie trzecie inwestorów z całego świata spodziewa się w 2014 r. najlepszych możliwości wśród akcji i instrumentów o stałym dochodzie poza ich krajowymi rynkami.

Polscy inwestorzy wyłamują się jednak z tego trendu. Najwyższych zwrotów z inwestycji w akcje i instrumenty o stałym dochodzie na rynku lokalnym w 2014 r. spodziewa się odpowiednio 31 proc. i 39 proc. respondentów. Wynik ten jest znacznie wyższy niż w 2013 r., kiedy to najwyższych zwrotów z krajowych akcji i obligacji spodziewało się odpowiednio 24 proc. i 28 proc. inwestorów. Z kolei, jeżeli chodzi o oczekiwania w stosunku do tych aktywów w perspektywie 10-letniej, inwestorzy spodziewają się najwyższych zwrotów z akcji w Azji (25 proc.) oraz najwyższych zwrotów z obligacji na rynku krajowym (31 proc.).

Akcje, nieruchomości oraz metale szlachetne znajdują się na szczycie listy klas aktywów, które, według inwestorów, mają osiągać najlepsze wyniki w nadchodzącym roku. Ponad połowa (55 proc.) inwestorów wskazuje na akcje jako klasę aktywów, która ma wypracować najwyższe zwroty (w porównaniu z 50 proc. w 2013 r.). Metale szlachetne straciły w tym roku zaufanie niektórych inwestorów (39 proc. w tym roku, w porównaniu z 53 proc. w 2013 r.), natomiast prognozy respondentów dotyczące nieruchomości generalnie się nie zmieniły.

Nieruchomości znalazły się na pierwszym miejscu wśród aktywów, które mają radzić sobie najlepiej w 2014 r. według polskich inwestorów (20 proc.), a zaraz za nimi znalazły się metale szlachetne i akcje (w obydwu przypadkach po 16 proc.). Oznacza to pewną zmianę w porównaniu z 2013 r., kiedy to na pierwszym miejscu znalazły się metale szlachetne (20 proc.), na drugim nieruchomości (15 proc.), a na trzecim bankowe produkty oszczędnościowe (14 proc.).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA