PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska broni się przed spowolnieniem na rynku nieruchomości biurowych - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 wrz 2012 10:08

Polska broni się przed spowolnieniem na rynku nieruchomości biurowych - raport

Polska należy do stref rozwoju wśród europejskich rynków nieruchomości biurowych - wynika z najnowszego raportu CBRE. Przyczyną są dobre wskaźniki makroekonomiczne oraz zdolność do przyciągania międzynarodowych najemców.

REKLAMA

Obecnie w dziewięciu największych miastach Polski mamy łącznie 6 milionów mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego 160.000 mkw. oddano do użytku w pierwszej połowie 2012 r. Kolejny milion mkw. powierzchni jest obecnie w budowie i trafi na rynek w latach 2013 i 2014.

- Polska skutecznie broni się przed spowolnieniem, które obserwujemy na wielu rynkach światowych. Jednocześnie jednak działa ono na naszą korzyść. Wiele firm stara się ograniczać koszty i przenosi swoją działalność do Polski lub rozszerza ją u nas. Szybko rośnie liczba najemców z branży nowoczesnych usług biznesowych (BPO), a także z sektora badań i rozwoju (R&D). Chętnie lokują się oni w dużych polskich miastach, gdzie koszty są niższe i łatwo o wysoko wykwalifikowanych pracowników - mówi Daniel Bienias, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemców, CBRE.

W Polsce pod względem inwestycji biurowych prym wiedzie Warszawa. Duża rzesza polskich i międzynarodowych firm lokuje tu swoje siedziby krajowe lub regionalne. Polskie miasta skorzystały także na czerwcowych mistrzostwach Europy w piłce nożnej, zarówno dzięki znacznej poprawie infrastruktury, jak i dzięki promocji, która wsparła ich międzynarodową reputację.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat aktywność związana z wynajmem powierzchni biurowych wykazuje silny trend wzrostowy, co oznacza powrót na ścieżkę wzrostu obserwowaną przed kryzysem. W 2011 r. w dziewięciu głównych miastach Polski wynajęta została rekordowa ilość 895.000 mkw. powierzchni biurowej, podczas gdy w pierwszej połowie 2012 r. wynajętych zostało już blisko 490.000 mkw. - W oparciu o liczbę nowych zapytań ze strony zarówno obecnych, jak i nowych najemców, spodziewamy się, że w całym 2012 r. odnotujemy wysoki roczny poziom najmu powierzchni biurowych - dodał Daniel Bienias.

Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w Polsce wynoszą między 11 - 16 euro/mkw./miesiąc dla najlepszych lokalizacji w dużych miastach Polski oraz poza centrum Warszawy, osiągając 26 - 27 euro/mkw./miesiąc w biznesowym centrum stolicy. Średnie ceny transakcyjne kształtują się na nieco niższym poziomie.

  • 1
  • 2
  • brusak 2012-12-03 12:28:33
    Spowolnienia nie ma, a nawet bardziej powiedziałbym, że mamy do czynienia z przyśpieszeniem. Teraz przecież popyt wciąż tylko rośnie. Raczej nie ma mowy o spadkach, więc jednocześnie ceny będą wyższe. W bazie jartomu stoją hale, które mają najniższe ceny od lat - oczywistym jest, że to się przełoży na kolejne inwestycje...
  • bodziu 2012-09-28 11:18:12
    Nie spodziewam się spowolnienia, chyba że będzie ono dotyczyło rynku mieszkania. Na rynku nieruchomości komercyjnych zainteresowanie wciąż jest duże. Sądząc po wycenach hal w bazie Jartomu, z okazji skorzysta jeszcze nie jeden inwestor.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA