PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska na liście 10 najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie

  • Autor: propertynews.pl
  • 11 mar 2015 14:40

Polska na liście 10 najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie

W Europie priorytetem dla inwestorów jest poszukiwanie najbardziej opłacalnych stóp kapitalizacji, z tego względu dywersyfikują swoją strategię i przesuwają się w górę krzywej ryzyka. Przyjęte przez inwestorów strategie dywersyfikacji doprowadziły do wzrostu zainteresowania ‘alternatywnymi nieruchomościami' - wynika z Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości, przeprowadzonego przez firmę CBRE.

REKLAMA

W ciągu dwóch ostatnich lat, odnotowano duży wzrost zainteresowania restrukturyzacją zadłużenia nieruchomości, która wyniosła 49 miliardów euro w 2014 roku (w porównaniu do 10 miliardów euro w roku 2012). W 2015 r. 27 proc. respondentów zadeklarowało zainteresowanie obiektami mieszkaniowymi dla studentów, nieruchomościami z sektora rozrywki i opieki zdrowotnej (17 proc.) oraz domy dla seniorów (15 proc.). Są to nowe trendy, nie obecne jeszcze w Polsce, choć w niedługim czasie mogą się pojawić również w naszym regionie.

Dla inwestorów, najbardziej atrakcyjnym sektorem pozostaje jednak sektor biurowy, a w szczególności budynki typu ‘prime'. W nachodzących miesiącach oczekiwane jest, że blisko połowa aktywności zakupowych będzie dotyczyła obiektów tego typu. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się również obiekty przemysłowe i magazynowe, których dostępność jest mniejsza niż możliwości inwestycyjne, co wskazuje na duży popyt w tym sektorze i możliwość dalszej kompresji stóp kapitalizacji.

Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania inwestorów, wzrost wartości kapitału zauważalny w ostatnich latach, naturalnym jest, że dostęp do konkurencyjnych cenowo portfeli nieruchomości jest dzisiaj najważniejszym wyzwaniem dla inwestorów. Prawie wszyscy badani (91proc.) wskazali ‘dostępność aktywów", „ceny aktywów' oraz „konkurencję ze strony innych inwestorów", jako najtrudniejsze i najbardziej blokujące czynniki.

W związku z tym, inwestorzy coraz chętniej przypatrują się obiektom drugiej klasy, inwestycjom oportunistycznym, gdzie istotnym elementem inwestycji będzie wartość dodana. 10 proc. więcej niż 2014 r. inwestorów zgłasza zainteresowanie właśnie takimi projektami.

„W tym roku liczba deklaracji odnośnie lokowania inwestycji w Polsce i w krajach regionu CEE nieco spadła. Jest to odzwierciedleniem ogólnej sytuacji w regionie na którą rzutuje niestety sytuacja polityczno-ekonomiczna w Rosji i na Ukrainie. Nadal jednak Warszawa jest wśród dziesięciu najbardziej popularnych rynków, na których poszukuje się możliwości inwestycyjnych i nie przewidujemy załamania. Napływ kapitału do Polski jest nadal duży i trendy obserwowane na Zachodzie Europy widać również w naszym regionie. Rozwój strategii inwestycyjnych prowadzi do zróżnicowania i otworzenia się na nowe rynki oraz sektory. Oczywiście, nadal możemy obserwować zainteresowanie najlepszymi obiektami zlokalizowanym w topowych miejscach. Niemniej jednak coraz częściej brane są pod uwagę miasta regionalne takie jak Kraków i Wrocław czy poza centralne lokalizacje w Warszawie." - powiedział Mike Atwell - senior dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA