PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska Północna ma potencjał

 • Autor: Propertynews.pl
 • 17 sie 2015 14:40

Polska Północna ma potencjał Długi Targ w Gdańsku, fot. Shutterstock

Usługi dla biznesu to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w Polsce. Miasta i regiony walczą o inwestorów. Zgodnie z raportem firmy Colliers, duży potencjał ma wciąż północna część kraju.

REKLAMA

Trójmiasto jest największym rynkiem biurowym w północnej części kraju. Około 70 proc. istniejącej podaży jest zlokalizowana w Gdańsku. W pierwszej połowie 2015 r. na rynek trafiło ponad 30 000 mkw. W nadchodzących miesiącach spodziewany jest wzrost dynamiki podaży oraz współczynnika powierzchni niewynajętej. Coraz większa konkurencja wśród deweloperów spowoduje, że najemcy będą mogli liczyć na wynegocjowanie korzystniejszych warunków finansowych. Na terenie Trójmiasta funkcjonuje 20 szkół wyższych, a liczba absolwentów to ponad 21 tys. Stopa bezrobocia wynosi 5,8 proc.

Ciekawą alternatywą dla głównych rynków regionalnych jest Szczecin. W budowie znajduje się tu 20 000 mkw. powierzchni biurowej. Do końca 2015 r. zostaną oddane do użytku: Storrady Park Offices oraz Kosmos Art & Business Centre. Od początku 2014 r. współczynnik pustostanów w Szczecinie wykazywał trend spadkowy. Aktualnie niewynajęte pozostaje ok. 17 proc. istniejących zasobów. Przy skali szczecińskiego rynku przekłada się to na blisko 19 000 mkw. wolnej powierzchni. W Szczecinie działa 13 szkół wyższych. Liczba absolwentów to blisko 12 tys. Stopa bezrobocia w mieście kształtuje się na poziomie 9,3 proc.

Łączna podaż dostępna w aglomeracji bydgosko-toruńskiej wynosi 95 700 mkw. Zasoby biurowe Bydgoszczy wynoszą 52 600 mkw., a w Toruniu kształtują się na poziomie 43 100 mkw. Najwięcej opcji wyboru mają najemcy poszukujący małych i średniej wielkości modułów. Pod względem liczby planowanych inwestycji zdecydowanym liderem jest Bydgoszcz.

W przygotowaniu znajdują się tu projekty o łącznej powierzchni blisko 60 000 mkw. Są to m.in. Arkada Business Park, biurowiec w ramach kompleksu Scanpark Business Center, F262, Immobile K3 oraz Biznes Park Teta. Współczynnik pustostanów w Bydgoszczy wynosi 10,1 proc., a w Toruniu 18,4 proc.. Łączna liczba szkół wyższych w Bydgoszczy i Toruniu to 15 placówek generujących blisko 20 tys. absolwentów. Stopa bezrobocia w Bydgoszczy kształtuje się na poziomie 7,6 proc., zaś w Toruniu wynosi ona 8,8 proc..

W Białymstoku współczynnik pustostanów kształtuje się na poziomie 13 proc., za to ilość wolnej powierzchni wynosi jedynie 5 100 mkw. Większość stanowią moduły od 50 do 200 mkw. zaaranżowane w podziale gabinetowym. Białystok oferuje blisko 40 000 mkw. powierzchni biurowej spełniającej standardy klasy B/B+. Obiekty biurowe są w większości zlokalizowane w centralnej części miasta. Dominują inwestycje o powierzchni najmu poniżej 4 000 mkw. dostarczone przez lokalnych deweloperów. Białystok dysponuje 11 uczelniami wyższymi, przy liczbie absolwentów dochodzącej do 12 tys. Stopa bezrobocia w mieście wynosi 12,4 proc..

 • 1
 • 2
 • Nick Knight 2015-08-19 08:49:33
  Gdansk, has the potential to be the economic engine of Poland. Its just beginning its rise.
 • Zam 2015-08-18 07:34:14
  Macie bardzo nieaktualne dane dla Bydgoszczy, bo i planowana powierzchnia biurowa jest już wyższa, a i bezrobocie powoli zbliża się do progu 6%, czyli prawie o półtora mniejszego, niż podajecie.
 • gość130 2015-08-17 17:42:52
  W BYDGOSZCZY BEZROBOCIE JEST NIŻSZE OBECNIE WYNOSI 6.2%.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA