PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska skorzysta z malejących zysków

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 mar 2016 07:53

Coraz niższe stopy zwrotu z budynków komercyjnych na zachodzie Europy skłaniają inwestorów do poszukiwania okazji. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Richard Divall, Head of Cross Border Capital Markets na region EMEA, Colliers International, jednym z beneficjentów tego zjawiska będzie Polska.

REKLAMA

- Nowi gracze na całym świecie postrzegają Europę jako rynek nieruchomości o najbardziej atrakcyjnym cyklu. Choć w przeszłości inwestorzy skupiali się na rynkach pierwszej kategorii – Wielkiej Brytanii, Niemczech i Paryżu – są one drogie i przepełnione. Coraz częściej widzimy, że kapitał jest lokowany w innych częściach regionu. Inwestorzy poznają nowe rynki, takie jak Europa Środkowowschodnia czy Południowa - tłumaczy Richard Divall, Head of Cross Border Capital Markets na region EMEA, Colliers International.

- Nacisk kładzie się nowe, a nie na istniejące produkty. Myślę więc, że inwestorom trudniej jest osiągnąć zwrot z inwestycji na kluczowych rynkach w Europie Północnej, a więc kapitał coraz częściej przepływa na nowe rynki. To Polska, a szczególnie Warszawa, oraz miasta takie jak Praga czy Budapeszt będą beneficjentami tego zjawiska - dodaje.

Obecnie do najbardziej aktywnych podmiotów w Europe należą fundusze z USA, jak np. TPG, Starwood Capital czy Oaktree Capital. - Także niemieckie organizacje coraz śmielej będą wkraczać na rynek środkowowschodni. Rozumieją go i już wcześniej na nim działały. Obecność kapitału azjatyckiego nie jest tak wyraźna - tłumaczy.

- Można się spodziewać inwestycji niektórych państwowych funduszy majątkowych, które już wcześniej tu działały – np. tych z Singapuru, Korei, Chin. Zapewne będą to raczej inwestycje pośrednie. Ale widzimy coraz częściej, że duże koncerny zakładają lokalne biura, niektórzy singapurscy deweloperzy mający powiązania z rządem zakładają biura w Europie. Myślę, że zaczynają się oni przyglądać rynkowi środkowoeuropejskiemu - komentuje Divall.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA