PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska skorzysta z malejących zysków

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 mar 2016 07:53

Coraz niższe stopy zwrotu z budynków komercyjnych na zachodzie Europy skłaniają inwestorów do poszukiwania okazji. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Richard Divall, Head of Cross Border Capital Markets na region EMEA, Colliers International, jednym z beneficjentów tego zjawiska będzie Polska.

REKLAMA

- Nowi gracze na całym świecie postrzegają Europę jako rynek nieruchomości o najbardziej atrakcyjnym cyklu. Choć w przeszłości inwestorzy skupiali się na rynkach pierwszej kategorii – Wielkiej Brytanii, Niemczech i Paryżu – są one drogie i przepełnione. Coraz częściej widzimy, że kapitał jest lokowany w innych częściach regionu. Inwestorzy poznają nowe rynki, takie jak Europa Środkowowschodnia czy Południowa - tłumaczy Richard Divall, Head of Cross Border Capital Markets na region EMEA, Colliers International.

- Nacisk kładzie się nowe, a nie na istniejące produkty. Myślę więc, że inwestorom trudniej jest osiągnąć zwrot z inwestycji na kluczowych rynkach w Europie Północnej, a więc kapitał coraz częściej przepływa na nowe rynki. To Polska, a szczególnie Warszawa, oraz miasta takie jak Praga czy Budapeszt będą beneficjentami tego zjawiska - dodaje.

Obecnie do najbardziej aktywnych podmiotów w Europe należą fundusze z USA, jak np. TPG, Starwood Capital czy Oaktree Capital. - Także niemieckie organizacje coraz śmielej będą wkraczać na rynek środkowowschodni. Rozumieją go i już wcześniej na nim działały. Obecność kapitału azjatyckiego nie jest tak wyraźna - tłumaczy.

- Można się spodziewać inwestycji niektórych państwowych funduszy majątkowych, które już wcześniej tu działały – np. tych z Singapuru, Korei, Chin. Zapewne będą to raczej inwestycje pośrednie. Ale widzimy coraz częściej, że duże koncerny zakładają lokalne biura, niektórzy singapurscy deweloperzy mający powiązania z rządem zakładają biura w Europie. Myślę, że zaczynają się oni przyglądać rynkowi środkowoeuropejskiemu - komentuje Divall.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA