PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska sztuka inwestowania w nieruchomości

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 19 sty 2016 11:12

Polska sztuka inwestowania w nieruchomości Malta House w Poznaniu - od 2015 roku w portfelu Reino

Fundusz Reino to jeden z pierwszych polskich podmiotów, który na tak dużą skalę zaangażował się w zakup nowoczesnych projektów komercyjnych. O strategii inwestycyjnej opowiada Dorota Latkowska-Diniejko, MRICS, współzałożyciel i partner zarządzający grupy Reino Partners.

REKLAMA

- Podjęliśmy decyzję o inwestowaniu w biurowce na terenie polskich miast regionalnych z kilku powodów. Po pierwsze mamy bardzo stabilną sytuację rynkową po stronie popytu co ma wpływ na niski poziom pustostanów w miastach regionalnych i potencjał ponownego najmu w przyszłości, co jest szczególnie istotne dla funduszy inwestujących długofalowo. Postawiliśmy na projekty dywidendowe ze względu na długoterminowe stabilne zyski z polskich nieruchomości. Drugim czynnikiem jest rosnąca płynność lokalnych rynków biurowych - tłumaczy Dorota Latkowska-Diniejko.

Jak tłumaczy współzałożycielka Reino, działania funduszu niczym nie różnią się od innych, globalnych graczy nieruchomościowych. - Kupujemy obiekty, którymi są zainteresowane największe globalne fundusze inwestycyjne. Dzięki temu nasi inwestorzy mogą wchodzić w produkty oferowane inwestorom w wielu krajach Europy Zachodniej, popularne zwłaszcza na rynkach niemieckim i francuskim - dodaje.

Do tej pory Reino działało wyłącznie na rynkach regionalnych. Polska od zawsze charakteryzowała się jednak dominującą pozycją rynku warszawskiego. - My również przyglądaliśmy się różnym inwestycjom w stolicy. Ze względu na ograniczoną podaż stabilnych produktów inwestycyjnych oraz niepewną sytuację, jeśli chodzi o wskaźnik pustostanów przez najbliższe kwartały do inwestycji w Warszawie podchodzimy bardzo selektywnie - tłumaczy Latkowska-Dinejko.

- Miasta regionalne mają swoje niepodważalne zalety. Zdecydowaliśmy się na zakup biurowców w Krakowie, Poznaniu i Trójmieście głównie dzięki stabilnym, przewidywalnym zyskom z czynszów oraz nadal atrakcyjnym cenom w porównaniu z najważniejszymi rynkami Europy Zachodniej. Dodatkowo na terenie Krakowa nasz biurowiec funkcjonuje w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność dla najemców. Wybraliśmy także budynki certyfikowane na bardzo wysokim poziomie – LEED Platinium oraz Gold - dodaje partner zarządzająca Reino.

Jak tłumaczy przedstawicielka funduszu, certyfikat bezpośrednio przekłada się na oszczędności z opłat eksploatacyjnych oraz większe zadowolenie najemców. - Wszystkie projekty mają również idealną powierzchnię piętra dostosowaną do potrzeb rynku (1,300-3,000 mkw). To coś, czego poszukują firmy z branży BPO/SSC będące głównymi najemcami obiektów w miastach regionalnych. Nie zapominajmy o tym, że wszystkie nasze inwestycje to budynki bardzo dobrze wykonane. Zrealizowały je firmy, które wiedzą, jak tworzyć dobre produkty biurowe. Posiadamy co najmniej 5-letnie gwarancje od ich wykonawców, dzięki czemu ograniczamy ryzyka płynące np. z awaryjności. To ważne z punktu widzenia podmiotu inwestującego w sposób długofalowy - wylicza Dorota Latkowska-Diniejko.

- Wszystkie powyższe elementy minimalizują ryzyka inwestycyjne co jest kluczowe przy założeniach, jakie przyjęliśmy, tworząc produkty opierające się na wypłacie dywidendy - podsumowuje.

 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA