PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska sztuka inwestowania w nieruchomości

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 19 sty 2016 11:12

Polska sztuka inwestowania w nieruchomości Malta House w Poznaniu - od 2015 roku w portfelu Reino

Fundusz Reino to jeden z pierwszych polskich podmiotów, który na tak dużą skalę zaangażował się w zakup nowoczesnych projektów komercyjnych. O strategii inwestycyjnej opowiada Dorota Latkowska-Diniejko, MRICS, współzałożyciel i partner zarządzający grupy Reino Partners.

REKLAMA

- Podjęliśmy decyzję o inwestowaniu w biurowce na terenie polskich miast regionalnych z kilku powodów. Po pierwsze mamy bardzo stabilną sytuację rynkową po stronie popytu co ma wpływ na niski poziom pustostanów w miastach regionalnych i potencjał ponownego najmu w przyszłości, co jest szczególnie istotne dla funduszy inwestujących długofalowo. Postawiliśmy na projekty dywidendowe ze względu na długoterminowe stabilne zyski z polskich nieruchomości. Drugim czynnikiem jest rosnąca płynność lokalnych rynków biurowych - tłumaczy Dorota Latkowska-Diniejko.

Jak tłumaczy współzałożycielka Reino, działania funduszu niczym nie różnią się od innych, globalnych graczy nieruchomościowych. - Kupujemy obiekty, którymi są zainteresowane największe globalne fundusze inwestycyjne. Dzięki temu nasi inwestorzy mogą wchodzić w produkty oferowane inwestorom w wielu krajach Europy Zachodniej, popularne zwłaszcza na rynkach niemieckim i francuskim - dodaje.

Do tej pory Reino działało wyłącznie na rynkach regionalnych. Polska od zawsze charakteryzowała się jednak dominującą pozycją rynku warszawskiego. - My również przyglądaliśmy się różnym inwestycjom w stolicy. Ze względu na ograniczoną podaż stabilnych produktów inwestycyjnych oraz niepewną sytuację, jeśli chodzi o wskaźnik pustostanów przez najbliższe kwartały do inwestycji w Warszawie podchodzimy bardzo selektywnie - tłumaczy Latkowska-Dinejko.

- Miasta regionalne mają swoje niepodważalne zalety. Zdecydowaliśmy się na zakup biurowców w Krakowie, Poznaniu i Trójmieście głównie dzięki stabilnym, przewidywalnym zyskom z czynszów oraz nadal atrakcyjnym cenom w porównaniu z najważniejszymi rynkami Europy Zachodniej. Dodatkowo na terenie Krakowa nasz biurowiec funkcjonuje w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność dla najemców. Wybraliśmy także budynki certyfikowane na bardzo wysokim poziomie – LEED Platinium oraz Gold - dodaje partner zarządzająca Reino.

Jak tłumaczy przedstawicielka funduszu, certyfikat bezpośrednio przekłada się na oszczędności z opłat eksploatacyjnych oraz większe zadowolenie najemców. - Wszystkie projekty mają również idealną powierzchnię piętra dostosowaną do potrzeb rynku (1,300-3,000 mkw). To coś, czego poszukują firmy z branży BPO/SSC będące głównymi najemcami obiektów w miastach regionalnych. Nie zapominajmy o tym, że wszystkie nasze inwestycje to budynki bardzo dobrze wykonane. Zrealizowały je firmy, które wiedzą, jak tworzyć dobre produkty biurowe. Posiadamy co najmniej 5-letnie gwarancje od ich wykonawców, dzięki czemu ograniczamy ryzyka płynące np. z awaryjności. To ważne z punktu widzenia podmiotu inwestującego w sposób długofalowy - wylicza Dorota Latkowska-Diniejko.

- Wszystkie powyższe elementy minimalizują ryzyka inwestycyjne co jest kluczowe przy założeniach, jakie przyjęliśmy, tworząc produkty opierające się na wypłacie dywidendy - podsumowuje.

 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Vastint

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA