PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska to doskonała lokalizacja pod projekty wymagające zaawansowanej wiedzy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 wrz 2014 15:35

Polska to doskonała lokalizacja pod projekty wymagające zaawansowanej wiedzy

Polska pozostaje kluczowym rynkiem w regionie CEE dla firm z obszaru usług dla biznesu. Nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie zabraknie nowych inwestycji. - Wraz z rozwojem sektora w Polsce, centra usług rozszerzają zakres świadczonych usług o funkcje wymagające specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i znajomości języków obcych - tłumaczy Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

REKLAMA

- W ciągu zaledwie kilku lat Polska osiągnęła pozycję lidera pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej i stała się jedną z kluczowych lokalizacji na europejskiej i światowej mapie projektów z tego obszaru. Było to możliwie dzięki unikalnej kombinacji takich atutów jak dostęp do wykształconych pracowników, położenie geograficzne, rozwijająca się infrastruktura transportowa i biurowa, w tym szereg dostępnych opcji najmu w różnych miastach, czy sprzyjający klimat inwestycyjny - komentuje Mateusz Polkowski.

Obecnie w Polsce działa już 470 centrów usług dla biznesu pochodzących z innych krajów. Pracuje w nich około 128 tys. osób. - Wśród realizowanych przez polskich pracowników projektów dominuje IT, finanse, księgowość, obsługa klienta, HR czy zarządzanie łańcuchem dostaw - dodaje Polkowski.

Najbardziej istotne dla przyszłości tego rynku są obecne trendy. Według przedstawiciela JLL płonne okazały się obawy osób, traktujących Polskę jako tymczasowe rozwiązanie dla branży BPO.

- Rośnie poziom zaawansowania usług świadczonych przez jednostki zlokalizowane w Polsce. Inwestorzy odchodzą od prostej kalkulacji kosztowej jako jedynego kryterium wyboru lokalizacji pod centrum usług. Wraz z rozwojem sektora w Polsce, centra usług rozszerzają zakres świadczonych usług o funkcje wymagające specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i znajomości języków obcych (często niszowych) i obsługują złożone projekty z obszaru R&D, tworzenia oprogramowania, zaawansowanych procesów bankowych i finansowych - tłumaczy dyrektor w JLL.

Potwierdzają do dane statystyczne. Jak wynika z raportu ABSL, ponad 92 proc. centrów z zagranicznym kapitałem w ostatnich latach zwiększyło stopień zaawansowania obsługiwanych procesów, a 87 proc. zwiększyło zakres świadczonych usług.

- Polska cieszy się dużym uznaniem jako lokalizacja pod projekty wymagające zaawansowanej wiedzy. Nieprzypadkowo, w ostatnim czasie swoją decyzję o uruchomieniu w Polsce centrum badań i rozwoju ogłosił norweski Schibsted. Przykładami centrów usług dla biznesu, które w ostatnim czasie powstały w Polsce są: Lundbeck w Krakowie (finanse, HR, IT, obsługa procesów zakupowych), DFDS w Poznaniu (finanse i księgowość), Viessmann (badania i rozwój) we Wrocławiu, IBM (usługi IT) w Katowicach i wiele innych - podsumowuje Mateusz Polkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA