PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska zielonym liderem Europy?

  • Autor: propertynews.pl
  • 30 sty 2017 12:22

Polska zielonym liderem Europy? Green Day

Od czasu, kiedy w Polsce wydano pierwszy certyfikat środowiskowy dla budynku, minęło 7 lat. Dziś można śmiało powiedzieć, że ten zielony trend mocno się trzyma. W ciągu ostatniego roku odsetek zielonych budynków w Polsce zwiększył się aż o 32 proc. Obecnie mamy już 357 budynków, certyfikowanych w systemach LEED, BREEAM oraz 4 z francuskim odznaczeniem HQE.

REKLAMA

Miano lidera należy do sektora biurowego, który obejmuje 70 proc. takich budynków w kraju. Najlepiej widać to w stolicy, gdzie mamy 168 certyfikowanych obiektów. Na miasta regionalne przypada ich łącznie aż 189. Jak mówią przedstawiciele Skanska, wiele wskazuje na to, że Polska w przyszłości może stać się liderem zrównoważonego budownictwa w tej części Europy.

Nie tylko Warszawa

Choć stosunkowo późno zaznajomiliśmy się w Polsce z pojęciem zrównoważonego budownictwa, to szybko nadrabiamy straty. Tylko w 2016 roku przybyło 108 inwestycji, które uzyskały certyfikat BREEAM lub LEED. Tym samym Polska zajęła 4. miejsce wśród krajów europejskich pod względem liczby budynków poddawanych certyfikacji środowiskowej. W badaniach Dodge Data & Analytics i United Technologies Corporation przeprowadzonych z udziałem World Green Building Council, spośród krajów regionu europejskiego zwrócono szczególną uwagę na Niemcy, Polskę oraz Wielką Brytanię. Szacuje się, że rozwój zielonego budownictwa będzie bardziej równomierny w Polsce niż w pozostałych dwóch krajach. To zaskakująca informacja, głównie z uwagi na to, że to właśnie nasi zachodni sąsiedzi i Brytyjczycy są pomysłodawcami systemów certyfikacji ekologicznej (DGNB oraz BREEAM).

W Warszawie znajduje się aż 47 proc. wszystkich certyfikowanych polskich budynków, a w samym województwie mazowieckim do 2016 roku powstało 165 takich projektów. Nie oznacza to, że miasta regionalne pozostają w tyle. Drugie miejsce zajmuje Kraków z 34 certyfikowanymi budynkami. Trzecie należy ex aequo do Poznania i Wrocławia. W obu tych miastach spotkamy 22 zielone biurowce. Wrocławski budynek biurowy Green Day to jeden z trzech obiektów biurowych w stolicy Dolnego Śląska, który otrzymał platynowy certyfikat LEED, podobnie jak poznański Malta House. Przykładem godnym naśladowania jest Szczecin, pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie ulgi podatkowej dla projektowanych zielonych obiektów (muszą one osiągnąć minimum poziom Gold w przypadku LEED lub Very Good dla BREEAM).

Certyfikacją budynków zaczyna się interesować sektor publiczny. Krakowskiemu zespołowi budynków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego został przyznany certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, to najwyższa klasa w tym systemie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA