PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski kapitał zaczyna rozpychać się na rynku nieruchomości

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 sie 2015 14:54

Reino Partners, po tym jak w zeszłym roku nabył jeden z budynków kompleksu biurowego Kapelanka 42, a ostatnio biurowiec Malta House w Poznaniu oraz I etap inwestycji biurowej Alchemia w Gdańsku, zamierza dalej inwestować na polskim rynku nieruchomości komercyjnych – mówi w rozmowie z Propertynews.pl Radosław Świątkowski, prezes zarządu REINO Partners.

REKLAMA

Radosław Świątkowski podkreśla atrakcyjność inwestycyjną polskiego sektora nieruchomości komercyjnych. Jego zdaniem, Polska jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Większość inwestorów zagranicznych jest już tu obecna, co gwarantuje m.in. dużą płynność i pozwala liczyć na wysokie stopy zwrotu.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest zdominowany przez zagranicznych graczy. - Z jednej strony to dobrze, bo gdy ma się dobrze wybudowany i wynajęty produkt inwestycyjny, to w relatywnie krótkim czasie, za dobrą wycenę handlową, można go sprzedać – zwraca uwagę Radosław Świątkowski. - Z drugiej strony polscy inwestorzy indywidualni są tu obecni w niewielkim zakresie, a instytucjonalni są praktycznie nieobecni. Jest to wynikiem polityki inwestycyjnej, systemu funduszy emerytalnych i strategii towarzystw ubezpieczeniowych – tłumaczy.

Dla inwestorów indywidualnych barierą jest wartość inwestycji. Nieruchomości warte 25 mln euro i więcej są dla nich niedostępne, nawet jeśli 60-65 proc. ich ceny zostanie sfinansowane kredytem bankowym. Z konieczność inwestują więc przez fundusze, a takich produktów na polskim rynku do tej pory nie było zbyt wiele.

- Reino Partners zmienia to. Powstał po to, aby zaoferować najbardziej zamożnym inwestorom indywidualnym możliwość inwestowania w nieruchomości komercyjne do tej pory dla nich niedostępne, szczególnie w sektorach zdominowanych przez inwestorów zagranicznych – mówi Radosław Świątkowski. - Produkty dla takich graczy ograniczały się do tradycyjnych klas aktywów, głównie związanych z rynkiem giełdowym. A aktywa zaliczane do tzw. klas alternatywnych, przede wszystkim nieruchomości, do tej pory były pomijane - dodaje.

Plany Reino Partners są związane przede wszystkim z dalszym rozwojem oferty wehikułów inwestycyjnych i funduszy dla polskich inwestorów - zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych. - Mamy już za sobą sukcesy pierwszych dwóch funduszy. Powołaliśmy też spółkę akcyjną dedykowaną dla polskich inwestorów. Kupiliśmy już trzy nieruchomości komercyjne. Zamierzamy zwiększać i uatrakcyjniać ofertę – zapowiada prezes Reino Partners.

Radosław Świątkowski przyznaje, że polskie fundusze jeszcze długo nie będą w stanie konkurować z dużymi, niemieckim graczami. - Możemy jednak oferować naszym inwestorom produkt instytucjonalny, który niczym nie różni się od tych nabywanych przez największe fundusze zagraniczne. Uważamy, że polscy akcjonariusze powinni otrzymywać także aktywa premium spełniające najbardziej rygorystyczne kryteria - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA