PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek biurowy to prawdziwy gigant

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 lut 2017 17:19

Polski rynek biurowy to prawdziwy gigant Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

W 2016 r. w Polsce oddano do użytku 900 tys. mkw. powierzchni biurowej – najwięcej w historii rynku. Popyt sięgnął 1,34 mln mkw. Poza Warszawą pozycję liderów utrzymują Kraków i Wrocław. Znakomity wynik osiągnęła Łódź - wynika z przygotowanego przez ekspertów JLL, podsumowania 2016 roku na rynkach biurowych.

REKLAMA

- W 2016 r. firmy podpisały umowy najmu na 1,34 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – to drugi najlepszy wynik w historii polskiego rynku. Popyt sięgnął 755 tys. mkw. w Warszawie, 187,8 tys. mkw. w Krakowie i 124,5 tys. mkw. we Wrocławiu. Łącznie, na głównych rynkach biurowych poza Warszawą wynajęto prawie 585,7 tys. mkw. Zarówno w przypadku stolicy, jak i rynków regionalnych, wynik zarejestrowany w 2016 r. był nieznacznie niższy niż w rekordowym roku 2015. Było to spowodowane w znacznej części przez mniejszą liczbę dużych umów najmu zawartych przez firmy - komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe umowy najmu w Polsce w 2016 r. podpisano w Warszawie na wynajem 22 tys. mkw. dla BGŻ BNP Paribas w projekcie Karolkowa oraz Łodzi, gdzie 16,4 tys. mkw. w University Business Park wynajął Ericsson.

- Warto podkreślić, że siedem z dziewięciu transakcji najmu na ponad 10 tys. mkw. zawartych w Polsce dotyczyło biurowców poza Warszawą. Tradycyjnie już popyt generowały firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych, których udział w łącznym wolumenie transakcji na rynkach regionalnych wyniósł 59 proc - informuje Karol Patynowski, dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL.

Podaż

- Polski rynek biurowy urósł o ok. 900 tys. mkw. w ubiegłym roku, najwięcej w całej swojej historii. Deweloperzy oddali do użytku 407 tys. mkw. w Warszawie, 150 tys. mkw. w Krakowie, czy 141,5 tys. we Wrocławiu. W rezultacie, 2016 r. łączne zasoby biurowe w kraju przekroczyły granicę 9 milionów mkw., a w Warszawie – 5 mln mkw. - komentuje Mateusz Polkowski.

Z analiz JLL wynika, że w 2017 r. rynek biurowy w Polsce może urosnąć o kolejne 800 tys. mkw., jeśli plany deweloperów zostaną zrealizowane w terminie.

- Rok 2016 był wyjątkowy dla regionalnych rynków biurowych: aktywność budowlana oraz absorpcja netto znacznie przewyższyły warszawskie wartości.  Dynamiczny i nieprzerwany rozwój ośmiu głównych aglomeracji poza stolicą był widoczny we wszystkich aspektach rynku. W 2016 r. do stałych liderów – Krakowa oraz Wrocławia – dołączyła Łódź, której znakomity wynik był spowodowany zainteresowaniem dużych międzynarodowych firm. Popyt przełożył się na spadek poziomu pustostanów w Łodzi do jedynie 6,2 proc. To najniższy wskaźnik w Polsce - informuje Karol Patynowski.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA