PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek inwestycyjny czeka odbicie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 sie 2015 13:22

Polski rynek inwestycyjny czeka odbicie fot. Shutterstock

Według raportu DTZ, w pierwszej połowie 2015 roku wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniósł 801 mln euro, co stanowi spadek o 42 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego oraz o 50 proc. w stosunku do poziomu z drugiej połowy 2014 r.

REKLAMA

Analiza podjęta przez DTZ wskazuje, że spadek ten był spowodowany brakiem transakcji o wartości powyżej 100 mln euro w pierwszej połowie 2015 r. Dominowały transakcje w średnim przedziale cenowym 50-100 mln euro, stanowiąc 72 proc.całkowitego wolumenu. W rezultacie średnia wartość transakcji spadła w pierwszym półroczu 2015 roku do 40 mln EUR, o jedną trzecią w stosunku do analogicznego okresu roku 2014 r.

— Nastroje na rynku poprawiły się, a popyt na nieruchomości komercyjne w Polsce pozostał stabilny. Pojawili się nowi globalni gracze, wcześniej nieinwestujący w Polsce. Szukają oni możliwości penetracji rynku poprzez zakup nieruchomości lub przejęcie dobrze prosperujących platform inwestycyjnych. Osłabienie na rynku w pierwszej połowie roku to rezultat ograniczonej podaży aktywów w segmencie prime — mówi Kamila Wykrota, dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.

Biura pozostały najpopularniejszą klasą aktywów, odpowiadając za 45% wolumenu transakcji (362 mln EUR) w pierwszej połowie 2015 r. Sektor handlowy odpowiadał za 32% aktywności na rynku (260 mln EUR) a sektor logistyczny 19% (149 mln EUR). W przeciwieństwie do poprzednich lat, inwestorzy chętniej wybierali nieruchomości w miastach regionalnych — 82% inwestycji miało miejsce poza stolicą.

Warszawa odnotowała najsłabszą od trzech lat aktywność we wszystkich sektorach. Niechęć do ryzyka u inwestorów słabnie wraz z poprawą nastrojów na rynku i wzrostem aktywności deweloperskiej poza Warszawą. Aktywność na rynku powierzchni biurowych koncentrowała się więc w wiodących lokalizacjach BPO/SSC, z Wrocławiem i Krakowem na czele. Natomiast w sektorze handlowym inwestowano najchętniej w centra handlowe w średnich aglomeracjach, cechujące się wysokim potencjałem wykreowania wartości dodanej. Popyt na nieruchomości logistyczno-magazynowe wzrasta, oczekujemy więc poprawy w tym sektorze w drugiej połowie roku.

Zagraniczni inwestorzy nadal dominują na rynku nieruchomości komercyjnych — zainwestowali 720 mln euro w pierwszej połowie roku, co stanowi 90% całkowitego wolumenu. Od drugiej połowy 2014 r. obserwujemy wzmożoną aktywność reprezentantów kapitału amerykańskiego — w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zainwestowali w Polsce blisko 1 mld euro. Byli oni najbardziej aktywną grupą inwestorów w pierwszej połowie 2015 r., odpowiedzialną za 45% wszystkich inwestycji zagranicznych. Inwestorzy międzynarodowi mieli jedną trzecią udziału w rynku, zaś kapitał niemiecki — 24%.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA