PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek na celowniku inwestorów. Co przyciąga kapitał?

  • Autor: propertynews.pl
  • 10 paź 2017 07:48

Zagraniczne inwestycje w Polsce to żadna nowość, o czym świadczy obecność na tutejszym rynku funduszy amerykańskich i niemieckich, które inwestują od wielu lat, ale i coraz bardziej widocznych funduszy koreańskich, singapurskich czy katarskich. O powodach rosnącego zainteresowania Polską zagranicznych inwestorów mówi Rasheed Hassan, Director, Savills Global Cross Border Investment.


REKLAMA

- Powodem, dla którego inwestorzy są zainteresowani Polską są przede wszystkim stopy zwrotu z inwestycji, które są bardzo konkurencyjne w porównaniu do reszty krajów Europy, a także stopy zwrotu ponad koszty inwestycji. Jeśli więc założymy 2 do 3 proc. kosztu inwestycji, to najlepsza stopa zwrotu może wynieść 5 procent, czasami nawet 6 do 7 proc. ponad koszty inwestycji. Tak więc dla instytucji i funduszy emerytalnych taki wynik jest bardzo atrakcyjny - tłumaczy Rasheed Hassan, Director, Savills Global Cross Border Investment.

Jak zaznacza ekspert, dodatkowymi atutami Polski są długie terminy dzierżawy, relatywnie bezpieczny system polityczny, dobry wzrost PKB, stosunkowo stabilna gospodarka, a także to, że rynek nie jest jeszcze tak przesycony jak w Niemczech, Paryżu czy Londynie.

- Inwestowanie odbywa się na całym świecie, jednak w Polsce liczba inwestorów jest niższa. Dla doświadczonego inwestora, który jest już obecny na jednym z głównych rynków europejskich, Polska jest znakomitym dopełnieniem inwestycji, oferując dobre stopy zwrotu i spory poziom stabilności - dodaje.

- Rynek biurowy jest bardzo dochodowym i jednocześnie najbardziej międzynarodowym z sektorów. Uczestniczą w nim już fundusze niemieckie. Handel jest także bardzo perspektywiczny. Cieszy się on dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów południowoafrykańskich.

Również logistyka znajduje się w ścisłym kręgu zainteresowań inwestorskich. Stanowiąc poniekąd wschodnie wrota Europy, Polska otwiera drogę na wschód dla Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Widzimy też w tej branży kolejne inwestycje Amazona, który ma największe logistyczne przedsięwzięcia na świecie, a dużą część z nich realizuje w Polsce. Ponadto obecność na rynku potężnych firmy, jak Amazon, przyciąga kolejne inwestycje. Rynkiem interesują się fundusze koreańskie, inwestorzy z Singapuru, Kanady.

W najbliższej przyszłości, o czym mówiliśmy też podczas dyskusji, prężnie rozwijać będzie się też sektor inwestycji mieszkaniowych na wynajem, akademików, osiedli dla seniorów. Te tzw. alternatywne formy inwestycji wykazują trend wzrostowy. Po osiągnięciu stabilności sektor ten może przyciągać nie tylko inwestycje komercyjne, ale też instytucjonalny kapitał - analizuje Rasheed Hassan, Director, Savills Global Cross Border Investment.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA