PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie miasta powinny "szyć na miarę"

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 11 gru 2015 07:55

Polskie miasta powinny "szyć na miarę" Michał Dąbrowski, członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Polskie miasta coraz lepiej dopasowują swoją ofertę do potrzeb inwestorów. Dziś toczy się duża walka o firmy, a wygra ten, kto idealnie trafi w wymagania stawiane przez globalnych graczy - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Michał Dąbrowski, członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

REKLAMA

- Nowoczesne usługi dla biznesu są jedną z najszybciej rozwijających się specjalizacji sektorowych w Polsce. W portfelu PAIiIZ od dłuższego czasu stanową wiodący sektor, wśród obsługiwanych inwestycji. Świadczy to niezbicie o dojrzałości polskiej gospodarki i umiejętności sprostania wymaganiom bardzo ambitnego segmentu światowego rynku - tłumaczy Michał Dąbrowski.

Jak pokazuje przygotowany wspólnie przez PAIiIZ i HAYS raport "10 lat sektora BSS w Polsce" pokazuje, zarówno zagranicznym, jak i polskim graczom rynku BSS, Polska może zaoferować co najmniej kilkanaście prężnie działających ośrodków miejskich, będących jednocześnie ważnymi ośrodkami akademickimi.

Do najsilniejszych takich lokalizacji należy Kraków, gdzie kształci się 170 500 studentów, Trójmiasto z 95 200 studentami i Łódź, ośrodek akademicki dla 83 470 studentów. Jednocześnie, oprócz Warszawy, są to najbardziej popularne lokalizacje dla inwestorów z sektora BPO/SSC.

- Atrakcyjność miast w Polsce, potwierdzona wiodącymi pozycjami w światowych rankingach, jak słynny Tholonsa, świadczy o tym, że polskie ośrodki doskonale adaptują się do wymogów rynku BSS. Miasta, które mają ambicję by odgrywać ważną rolę w segmencie BSS, coraz częściej „szyją na miarę” sektora swoją ofertę edukacyjną. Udaje im się to dzięki efektywnej współpracy uczelni ze środowiskami biznesowymi - komentuje przedstawiciel PAIiIZ.

- Świetnym przykładem jest Łódź, gdzie dużą zasługę w budowaniu atrakcyjności miasta dla sektora i umacnianiu relacji na linii miasto – biznes ma Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. W Łodzi oferuje się studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania centrum usług wspólnych. Na Uniwersytecie Łódzkim, który wyspecjalizował się w kształceniu studentów pod kątem pracy w centrach BSS, działa też „lingwistyka dla biznesu” - tłumaczy Dąbrowski.

Jak dodaje członek zarządu PAIiIZ innym, świetnym przykładem, jest BPO Education Centre w Trójmieście. Przygotowuje ono pracowników na do stanowisk księgowych w sektorze usług. Z kolei w Krakowie w Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego funkcjonuje kierunek "Zarządzanie centrum usług biznesowych”.

- Nie tylko jednak pierwszoligowi gracze „programują” w ten sposób swoje kadry. Ten szybko rozwijający się trend widzimy zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, takich jak: Lublin, Bydgoszcz, Rzeszów czy Radom. Centa te postawiły na kierunki biznesowe, techniczne i naukę języków obcych - nawet bardzo egzotycznych, a także na uelastycznienie systemu akademickiego. Dlatego z jednej strony przyciągają ambitnych studentów, a z drugiej, potencjalnych pracodawców, chętnych do skorzystania z tak dobrze wyszkolonych pracowników - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA