PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie nieruchomości mają się dobrze, bo nasz kraj nie ma alternatywy w regionie

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 lut 2013 14:29

Polskie nieruchomości mają się dobrze, bo nasz kraj nie ma alternatywy w regionie

Duże zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych w wynika z tego, że tak naprawdę nasz kraj nie ma alternatywy w regionie. Na inwestycyjnej mapie Europy liczą się tylko Warszawa i Praga - mówi w rozmowie z propertynews.pl Michał Koślacz, członek zarządu, Grupy Capital Park.

REKLAMA

Czy polskie nieruchomości komercyjne pozostaną na celowniku inwestorów w 2013 roku?
Tak, a z nich największym zainteresowaniem niezmiennie będą cieszyły się nieruchomości w Warszawie. Polskę wyróżniają stosunkowo stabilne warunki gospodarcze, a jej stolicę wyróżnia duża pojemność rynku, co daje inwestorom płynność.

Dla porównania Praga oferuje stabilność polityczną i ekonomiczną, ale to już zdecydowanie mniejszy rynek. Pozostałe stolice i większe miasta w Europie Środkowo-Wschodniej nie przyciągają inwestorów. W ogóle nie liczą się Rumunia i Bułgaria. Jeszcze niedawno istotną rolę odgrywały Węgry, ale kwestie polityczne zmarginalizowały ten rynek. Zatem - paradoksalnie - dzięki słabości innych państw Warszawa i Praga mają się najlepiej.

Dodatkowo Polacy są jednym z najlepiej radzących sobie z oszczędzaniem społeczeństw w Europie, co przekłada się na dość dobrą sytuację banków działających w naszym kraju. Istotny jest również fakt, że nasza gospodarka jest silnie powiązana z niemiecką, a ta z kolei jest powiązana z państwami azjatyckimi, które napędzają wzrost gospodarczy całego świata. Do tego najlepiej w całej Europie Środkowo-Wschodniej udaje nam się wykorzystywać pieniądze unijne. To wszystko powoduje, że nasza gospodarka ma stabilne podstawy, które dają komfort inwestorom.

Jednak ostatnie informacje na temat kondycji polskiej gospodarki nie napawają już takim optymizmem...
Decyzje inwestycyjne nie są podejmowane z dnia na dzień i gorsze informacje na temat polskiej gospodarki nie powinny wpłynąć na transakcje, które są obecnie w trakcie przygotowania. Rok 2013 z pewnością przyniesie kolejne informacje o zamknięciu transakcji, które już są w trakcie negocjacji.

Nie jestem zwolennikiem teorii, że dane ekonomiczne na temat np. ewentualnego spadku PKB mogą szczególnie wpłynąć na procesy transakcyjne będące w toku. Ale oczywiście to, jaka będzie sytuacja na rynku nieruchomości w 2013 roku, to inna historia i nikt tego nie wie.

Polska jest coraz lepiej oceniania przez zachodnich inwestorów. Bardzo duża aktywność niemieckich funduszy emerytalnych i inwestycyjnych pokazuje, że Europa Zachodnia zaczyna traktować Polskę jako rynek bardzo dojrzały. To dobry prognostyk, tym bardziej, że tak dużych transakcji, z jakimi mieliśmy do czynienia w Polsce w 2012 roku, w innych krajach Europy Zachodniej prawie nie było.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA