PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie ośrodki biznesowe wciąż silne

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2015 15:07

W sektorze usług biznesowych, który dotąd najchętniej lokował się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, w podobnym tempie rozwijają się już też mniejsze do tej pory pod tym względem ośrodki, jak Katowice, Poznań, Łódź czy Trójmiasto.

REKLAMA

Mówili o tym w środę w Katowicach przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) oraz firmy doradztwa personalnego Hays Poland. Obie te organizacje wiosną br. przedstawiły przygotowany wspólnie raport podsumowujący 10-lecie obecności sektora usług biznesowych (BSS - Business Services Sector) na polskim rynku.

Raport przekonuje m.in., że Polska w tym czasie stała się dojrzałym rynkiem, na którym w 23 różnych miastach funkcjonuje blisko 660 polskich i zagranicznych firm tej branży, zatrudniających łącznie ponad 150 tys. osób. Jedna dziesiąta z tych osób pracuje w konurbacji katowickiej. Łącznie działają tam 83 firmy tego typu (to druga liczba po Warszawie - 133, choć firmy te są mniejsze).

W ostatnich latach przedstawiciele branży mówili o utrzymującym się jej wzroście w Polsce - na poziomie średnio 20 proc. rocznie - pod względem tak zatrudnienia, jak i obrotów. Szef wydziału usług PAIiIZ Rafał Szajewski podkreślił w środę, że wobec nadal stale szybko rosnącej bazy - utrzymanie procentowego wzrostu w tych ramach może już nie być możliwe.

"Wielkościowo to jest tendencja rosnąca w dalszym ciągu" - podkreślił Szajewski. "W tej chwili dochodzi jednak do bardzo ciekawej sytuacji - do rozłożenia natłoku inwestycji w skali kraju. To już nie jest tylko Warszawa, Kraków, Wrocław, ale właśnie takie miasta jak Katowice, Poznań, Łódź czy Trójmiasto" - wskazał.

Przedstawiciel PAIiIZ ocenił, że tempo rozwoju w tych ośrodkach jest już - w liczbach bezwzględnych - porównywalne do dotychczas wiodących. "Tyle, że baza jest tam niższa, w związku z tym mówimy o wyższych przyrostach procentowych. O ile w Krakowie trudno już będzie utrzymać dynamikę 20-procentową, w przypadku Katowic czy Poznania to w dalszym ciągu możliwe i z takim wzrostami mamy rzeczywiście do czynienia" - wyjaśnił.

Szajewski zaznaczył, że pracodawcy w Krakowie wobec nasycenia rynku mają już np. duże problemy ze znalezieniem pracowników ze znajomością jako drugiego języka (po angielskim) niemieckiego czy francuskiego. O ile proces rekrutacji takich osób trwa tam ok. dwóch miesięcy, w Katowicach i okolicznych miastach jest on o połowę krótszy (niemiecki według deklaracji zna 40 proc. absolwentów; francuski 9 proc.). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA