PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Popyt na biura w Polsce najwyższy w historii

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 sty 2016 17:11

Popyt na biura w Polsce najwyższy w historii Anna Młyniec

1,5 mln mkw. powierzchni biurowych wynajęto w 2015 r. To najlepszy wynik w historii rynku biurowego w Polsce - wynika z badań JLL.

REKLAMA

- 2015 był rokiem najwyższej aktywności najemców w historii rynku biurowego w Polsce. Zawarto umowy na ok. 1,5 mln mkw., z czego aż 834 tys. mkw. przypadło na Warszawę. W stolicy widać dominację szeroko pojętego sektora usług – 24 proc. udział w popycie, jak również IT i telekomunikacji – 19 proc. Poza Warszawą kluczowym najemcą powierzchni biurowych pozostaje branża nowoczesnych usług dla biznesu. Na firmy z tego sektora przypadło ok. 56 proc. popytu rejestrowanego w 2015 r. na głównych regionalnych rynkach biurowych - tłumaczy Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

Najczęściej wybierane przez najemców stołeczne dzielnice biurowe w 2015 r. to Mokotów (229,3 tys. mkw.) i Obrzeża Centrum (227 tys. mkw.). Największe ubiegłoroczne umowy to m.in. wynajęcie ponad 21 tys. mkw. w Warsaw Spire, czy kontrakty podpisane przez PZU (17,5 tys. mkw. w Konstruktorska Business Center), mBank (17,5 tys. mkw. w Pałacu Jabłonowskich), EY (13,5 tys. mkw. w Rondo 1) oraz Aviva (12 tys. mkw.) w Gdański Business Center.

- Naszym zdaniem, popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie utrzyma się na wysokim poziomie również w 2016 i 2017 r. - dodaje Anna Młyniec.

- Poza Warszawą wynajęto aż 682,9 tys. mkw., a największy popyt zarejestrowano w Krakowie – 226 000 mkw. Największy wzrost aktywności najemców dotyczył Poznania, w którym podpisano umowy na 65 tys. mkw. czyli trzy razy więcej niż w 2014 r. Wiele istniejących firm, a także nowych na polskim rynku koncernów wynajęło nowoczesne biura w Trójmieście, Łodzi, Wrocławiu i Katowicach, w których popyt brutto wzrósł o odpowiednio 61 proc., 53 proc., 34 proc. i 29 proc. w porównaniu z 2014 r. Tak dobra koniunktura w znacznej mierze podyktowana była największą dotąd liczbą dużych transakcji najmu – poza stolicą zawarto 13 kontraktów powyżej 10 tys. mkw. - wyjaśnia Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe transakcje najmu w ubiegłym roku na głównych rynkach biurowych poza Warszawą zawarły takie firmy jak m.in. mBank w Łodzi (24 tys. mkw. w Przystanek mBank), Shell w Krakowie (22 000 mkw. w Dot Office), IBM we Wrocławiu (20 tys. mkw. w Wojdyła Business Park), Capgemini w Krakowie (17,1 tys. mkw. w Quattro Business Park) oraz State Street w Gdańsku (15 tys. mkw. w Alchemii II).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Vastint

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA