PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Popyt na biura w Polsce najwyższy w historii

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 sty 2016 17:11

Popyt na biura w Polsce najwyższy w historii Anna Młyniec

1,5 mln mkw. powierzchni biurowych wynajęto w 2015 r. To najlepszy wynik w historii rynku biurowego w Polsce - wynika z badań JLL.

REKLAMA

- 2015 był rokiem najwyższej aktywności najemców w historii rynku biurowego w Polsce. Zawarto umowy na ok. 1,5 mln mkw., z czego aż 834 tys. mkw. przypadło na Warszawę. W stolicy widać dominację szeroko pojętego sektora usług – 24 proc. udział w popycie, jak również IT i telekomunikacji – 19 proc. Poza Warszawą kluczowym najemcą powierzchni biurowych pozostaje branża nowoczesnych usług dla biznesu. Na firmy z tego sektora przypadło ok. 56 proc. popytu rejestrowanego w 2015 r. na głównych regionalnych rynkach biurowych - tłumaczy Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

Najczęściej wybierane przez najemców stołeczne dzielnice biurowe w 2015 r. to Mokotów (229,3 tys. mkw.) i Obrzeża Centrum (227 tys. mkw.). Największe ubiegłoroczne umowy to m.in. wynajęcie ponad 21 tys. mkw. w Warsaw Spire, czy kontrakty podpisane przez PZU (17,5 tys. mkw. w Konstruktorska Business Center), mBank (17,5 tys. mkw. w Pałacu Jabłonowskich), EY (13,5 tys. mkw. w Rondo 1) oraz Aviva (12 tys. mkw.) w Gdański Business Center.

- Naszym zdaniem, popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie utrzyma się na wysokim poziomie również w 2016 i 2017 r. - dodaje Anna Młyniec.

- Poza Warszawą wynajęto aż 682,9 tys. mkw., a największy popyt zarejestrowano w Krakowie – 226 000 mkw. Największy wzrost aktywności najemców dotyczył Poznania, w którym podpisano umowy na 65 tys. mkw. czyli trzy razy więcej niż w 2014 r. Wiele istniejących firm, a także nowych na polskim rynku koncernów wynajęło nowoczesne biura w Trójmieście, Łodzi, Wrocławiu i Katowicach, w których popyt brutto wzrósł o odpowiednio 61 proc., 53 proc., 34 proc. i 29 proc. w porównaniu z 2014 r. Tak dobra koniunktura w znacznej mierze podyktowana była największą dotąd liczbą dużych transakcji najmu – poza stolicą zawarto 13 kontraktów powyżej 10 tys. mkw. - wyjaśnia Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe transakcje najmu w ubiegłym roku na głównych rynkach biurowych poza Warszawą zawarły takie firmy jak m.in. mBank w Łodzi (24 tys. mkw. w Przystanek mBank), Shell w Krakowie (22 000 mkw. w Dot Office), IBM we Wrocławiu (20 tys. mkw. w Wojdyła Business Park), Capgemini w Krakowie (17,1 tys. mkw. w Quattro Business Park) oraz State Street w Gdańsku (15 tys. mkw. w Alchemii II).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA