PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Popyt na powierzchnię biurową przewyższa podaż

  • Autor: DTZ
  • 14 kwi 2011 14:59

Popyt na powierzchnię biurową przewyższa podaż

W latach 2011 – 2012 na regionalnych rynkach przybędzie mniej powierzchni biurowych niż w latach 2008 – 2009, co jest bezpośrednim skutkiem kryzysu finansowego i kłopotów deweloperów w pozyskaniu środków na realizację inwestycji. Na rynku pojawi się odpowiednio 133,8 tys. mkw. i 217,7 tys. mkw.

REKLAMA

Według raportu Property Times przygotowanego przez firmę DTZ łączna podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w największych polskich miastach (poza Warszawą) wyniosła 1,9 miliona mkw. na koniec roku 2010. Większość tej powierzchni znajduje się w Krakowie (471 tys. mkw.), Wrocławiu (370 tys. mkw.) i Trójmieście (324,3 tys. mkw.).

Raport podaje, że w 2010 roku w miastach regionalnych do użytku oddano 209 tys. mkw. powierzchni biurowych, co jest wartością o 10 proc. niższą niż w 2009 roku. Najwięcej biur oddano do użytku w Krakowie (57 tys. mkw.), Katowicach (47,6 tys. mkw.) i Łodzi (35 tys. mkw.).  

Na skutek poprawiających się warunków rynkowych już w 2010 roku widać było zwiększone zainteresowanie powierzchnią ze strony najemców. W II półroczu 2010 większość miast regionalnych zanotowała spadek pustostanów w porównaniu do I półrocza.

Wywoławcze stawki czynszowe oscylowały pomiędzy 13 a 16 euro za mkw. miesięcznie. Do końca 2011 roku nie są spodziewane znaczące zmiany w tym zakresie. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA