PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Portfelowe zakupy podkręcają temperaturę w nieruchomościach

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 kwi 2015 08:37

Portfelowe zakupy podkręcają temperaturę w nieruchomościach Sesja Rynek nieruchomości komercyjne w Polsce, Europejski Kongres Gospodarczy 2015

Na rynku nieruchomości komercyjnych rośnie zainteresowanie transakcjami portfelowymi. Inwestorzy przejmują całe platformy lub spółki o dużej wartości i potencjale rozwoju.

REKLAMA

Rynek nieruchomości komercyjnych nasycił się już nowymi projektami, dlatego deweloperzy i inwestorzy muszą szukać nowych sposobów na biznes – przyznali uczestnicy sesji Rynek nieruchomości w Polsce, która odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Jednym z najnowszych trendów stają się zakupy portfelowe, do których można zaliczyć przejęcie Echo Investment przez firmę Griffin.

- Inwestorzy częściej niż dotychczas decydują się na zakup platformy, gotowego organizmu dysponującego nieruchomościami przynoszącymi regularny przychód, atrakcyjnym bankiem ziemi i dużym potencjałem projektowym. Jednocześnie poszukują partnerów, którzy dobrze znają lokalne uwarunkowania, dzięki czemu mogą szybko i efektywnie weryfikować jakość inwestycji – wyjaśnia Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills. W Polsce jest to nadal jedna z nielicznych transakcji zakupu tak dużych, prężnie działających spółek.

Podobnego zdania jest Charles Taylor, partner zarządzający Cushman & Wakefield w Polsce, który postrzega transakcję jako nowatorską i doskonale wpisującą się w trendy obecne na rynkach europejskich. - Inwestorów interesuje skala i tego typu transakcje są tego najlepszym przykładem – mówi.

Przejęcie Echo Investment, a wcześniej Qualia Development nie jest jedyną akwizycją, jaką planuje zrealizować firma Griffin. Jak deklaruje jej prezes, Przemysław Krych, do końca roku zostanie sfinalizowane jeszcze jedno przejęcie firmy z branży nieruchomościowej.

Nowi gracze na rynku transakcyjnym

Jednak zasób najlepszych aktywów powoli wyczerpuje się, a konkurencja na rynku transakcyjnym sukcesywnie rośnie. Do już obecnych graczy dołącza kapitał o często „egzotycznych” korzeniach oraz podmioty, m.in. firmy ubezpieczeniowe, które decydują się na inwestycje bezpośrednie i długoterminowe.

Odpowiedzią na wyczerpującą się liczbę aktywów mogą być nowe projekty współrealizowane z właścicielami gruntów i nieruchomości. Gdy połączymy kluczowe lokalizacje, którymi dysponuje PKP, doświadczenie najlepszych spółek deweloperskich i koniunkturę, otrzymujemy nowy podmiot i plan obejmujący inwestycje o wartości 13 mld zł.

  • frizzz 2015-05-11 23:42:37
    Koneser będzie świetną inwestycją. Czegos takiego jeszcze nie mieliśmy, bo to komercyjny projekt połączony z rewitalizacją, ale tez z budową przestrzeni publicznej, bo planują tam place, aleje i na nich właśnie sklepy, kawiarnie. mam nadzieję, że to przetestujemy i potem nastepne praskie inwestycje pójdą w tym kierunku

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA