PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Potężne spadki wyników Immofinanz

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 lip 2016 17:08

Potężne spadki wyników Immofinanz Oliver Schymy

Trudny okres w Immofinanz. Firma zamknęła rok finansowy 2015/2016 z potężnym spadkiem przychodów i ze znaczną stratą netto.

REKLAMA

Immofinanz odnotował stratę netto w wysokości 390,4 mln euro za rok finansowy 2015/16. Rok wcześniej strata wyniosła 376 mln euro. Jak tłumaczy spółka, wynika to z negatywnych skutków z wyceny walut obcych dotyczących rosyjskiego portfela oraz ze spadku przychodów z najmu do 314,5 mln eur, co było spowodowane przez tymczasowe obniżki czynszów w Moskwie i planowaną sprzedaż nieruchomości.

Ponadto dwa jednorazowe efekty miały także swoje odzwierciedlenie w wynikach tj. przekroczenie kosztów przy inwestycji Gerling Quartier, które miały negatywny wpływ w wysokości 48,0 mln euro na wyniki z działalności deweloperskiej i rozstrzygnięcia postępowań z inwestorami, których koszt wyniósł 29,4 mln euro. Wyniki z działalności operacyjnej wyniosły 118,2 mln euro.

- Miniony rok finansowy upłynął pod wpływem licznych wydarzeń i decyzji, które miały na celu wyznaczyć kierunek transformacji Immofinanz w wiodącą europejską firmę z sektora nieruchomości, ale także odzwierciedlał napiętą sytuację polityczną i gospodarczą w Rosji. Po bardzo udanym wydzieleniu BUWOG i sprzedaży naszego portfela logistycznego, koncentracja na sektorach biurowym i handlowym była kolejnym krokiem niezbędnym do osiągniecia przyszłych wzrostów. Wzrosty te będą organiczne, uzyskiwane chociażby dzięki niedawno rozpoczętemu projektowi deweloperskiemu w sektorze biurowym w Niemczech, lub realizowane poprzez akwizycje. Zamknęliśmy ponadto negatywny rozdział z przeszłości firmy, realizując pozasądowe rozliczenia z inwestorami sprzed 2009 roku - wyjaśnia Oliver Schumy, prezes Immofinanz.

Przychody z najmu spadły o 18,4 proc. do 314,5 mln euro w 2015/16. Spadek ten wynika przede wszystkim z pogorszenia się sytuacji gospodarczej w Rosji, gdzie Immofiannz udzielił czasowych obniżek czynszów najemcom w swoich centrach handlowych w Moskwie oraz z planowanych sprzedaży nieruchomości. Przychód z najmu wygenerowany w Rosji wyniósł 82,2 mln euro w roku sprawozdawczym, w porównaniu z 136,2 mln euro w roku 2014/15.

Rok sprawozdawczy przyniósł wzrost najmu w portfelu inwestycyjnym do 86,3 proc. (2014/15: 84,2 proc. łącznie z nieruchomościami logistycznymi). Pod koniec kwietnia 2016 poziom najmu wyniósł 81,7 proc. (2014/15: 75,0 proc.) w segmencie biurowym i 91,1 proc. (92,0 proc.) – lub stabilne 94,1% z wyłączeniem Rosji – w segmencie handlowym.

Wyniki sprzedaży nieruchomości wyniosły 0,8 mln euro w omawianym roku finansowym (2014/15: 44,4 mln euro). Optymalizacja i dostosowywanie portfela odzwierciedlało się w sprzedaży nieruchomości mieszkalnych oraz kilku biurowców w Wiedniu, a także kilku mniejszych obiektów handlowych w austriackich prowincjach i holenderskiej sieci „self-storage” City Box ze swymi 23 lokalizacjami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA