PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowoczesne biurowce rosną nie tylko w centrum

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 sty 2016 14:24

Nowoczesne biurowce rosną nie tylko w centrum Warszawa

Od stycznia do grudnia 2015 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wzrosły o 277,6 tys. mkw. W ciągu całego roku większość nowej podaży - 218,3 tys. mkw. - została dostarczona w lokalizacjach pozacentralnych - wynika z danych Polish Office Research Forum.

REKLAMA

Blisko 29,8 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej znajduje się w biurowcach zlokalizowanych w Centrum, a kolejne 28,1 proc. w budynkach położonych w strefie Południowej Górnej. W okresie od października do grudnia do użytku oddano między innymi Warsaw Spire – C (20 tys. mkw., Obrzeża Centrum) i Poleczki Business Park Lisbon (6,5 tys. mkw., strefa Południowa Dolna). Największe inwestycje oddane do użytkowania w 2015 roku to: Postępu 14 (34,3 tys. mkw., strefa Południowa Górna), Royal Wilanów (29,8 tys. mkw., strefa Południowa Wschodnia), Spektrum Tower (27,3 tys. mkw., modernizacja, Ścisłe Centrum) oraz Domaniewska Office Hub (27 tys. mkw., strefa Południowa Górna).

Na koniec 2015 roku stopa pustostanów w Warszawie wyniosła 12,3 proc., co przełożyło się na 571,6 tys. mkw. powierzchni dostępnej od zaraz i oznacza spadek w porównaniu do wartości odnotowanej pod koniec 2014 r. (13,3 proc.). W Centrum niewynajęte pozostało 13,3 proc. istniejących zasobów (spadek z 15,2 proc.), natomiast poza centrum współczynnik pustostanów wyniósł 11,8 proc. (spadek z 12,4 proc.).

Całkowity wolumen transakcji najmu zarejestrowanych w 2015 r. wyniósł niemal 834 tys. mkw. i był o 36,3 proc. wyższy niż wartości z 2014 roku. Najwięcej powierzchni - powyżej 200 tys. mkw. - zostało wynajęte w dwóch strefach: Południowej Górnej (229,3 tys. mkw.) oraz Obrzeża Centrum (227 tys. mkw.). W okresie między styczniem a grudniem 2015 r. najwyższy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom (43,1 proc.) oraz renegocjacjom obowiązujących kontraktów (32,4 proc.). Transakcje typu pre-let stanowiły 14,9 proc. zarejestrowanego wolumenu.

Wśród największych transakcji zawartych w całym roku 2015 r. można wymienić umowę pre-let na 21 tys. mkw. zawartą przez firmę Samsung w kompleksie Warsaw Spire, renegocjacje umowy mBanku w Pałacu Jabłonowskich na 17,5 tys. mkw. oraz nową umowę PZU na 17,5 tys. mkw. w Konstruktorska Business Center.

Polish Office Research Forum to forum zrzeszające sześć firm doradczych działających na rynku nieruchomości: CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank i Savills.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • azd 2016-01-28 10:03:53
    Moim zdaniem po tym mega boomie biurowym związanym z metrem czas teraz podejść do tematu z głową. Moim zdaniem nauczeni, że nie mogą w Warszawie powstawać takie dzielnice biurowe, które potem nazywamy Mordorem trzeba budować kompleksy z róznymi funkcjami. Ja mam wrażenie, że to się akurat udaje po prawej stronie. Bo jest już prowadzona taka jedna inwestycja - Koneser i planowane są kolejne podobne. W kmpleksie powinny być i mieszkania i biura i usługi i funkcje kulturalne. Po co budować sypialnie albo zagłębia biurowe to jest dramat Warszawy. Wyciągajmy wnioski

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA