PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powierzchnie biurowe powstaną w XIX-wiecznej fabryce Grohmana w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2011 16:09

16 mln zł kosztować ma adaptacja i rozbudowa zespołu budynków XIX-wiecznej fabryki Grohmana, należących do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W obiekcie znajdą się pomieszczenia biurowe na wynajem, sala konferencyjna na 250 osób i siedziba ŁSSE.

REKLAMA

W środę władze ŁSSE i wykonawca - konsorcjum, na cele którego stoi firma MC Kontrakty Budowlane - podpisali umowę na realizację projektu. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w marcu 2013 roku.

Budynki przeznaczone do rewitalizacji wchodzą w skład zabudowań dawnej fabryki Grohmana, powstałej w XIX wieku i podlegają ochronie konserwatorskiej. Większość z nich jest w bardzo złym stanie technicznym.

Jak poinformowała w środę autorka projektu Anna Grabowska z AGG-Architekci Grupa Grabowski, adaptacja obejmie renowację istniejących budynków, nadbudowę kondygnacji w dwóch jego fragmentach oraz dobudowę nowego budynku, który będzie kontynuacją częściowo zrealizowanego projektu budowy kotłowni z 1938 roku.

- Będzie to połączenie zabudowy historycznej z nowoczesnością. W Łodzi do takich połączeń dochodziło już wielokrotnie i mamy przykłady, że one się podobają i bardzo dobrze wpisują się w ogólny charakter miasta - powiedział PAP prezes ŁSSE, Tomasz Sadzyński.

Wartość projektu (bez wyposażenia) wynosi ok. 16 mln zł. Rewitalizacja zostanie sfinansowana ze środków własnych ŁSSE. - Taki majątek powiększa wartość spółki - zaznaczył prezes strefy.

Zespół budynków pofabrycznych zlokalizowany jest nad brzegiem dawnego przeciwpożarowego zbiornika wodnego. Ich charakterystycznym elementem jest wieża ciśnień, która ma pięć kondygnacji o małej powierzchni. Żeby wykorzystać całą powierzchnię jej wnętrza dla potrzeb ŁSSE, zdecydowano się na nadbudowę w kształcie przeszklonego pawilonu.

W specjalnie zaaranżowanej "szczelinie" między budynkami znajdzie się winda panoramiczna, z której będzie można podziwiać cały zespół zabudowań dawnej fabryki Grohmana. W rewitalizacji - jak zapowiadają projektanci - zostaną użyte materiały budowlane, wzornictwo i bruk z epoki. Dobudowane fragmenty elewacji mają być wykonane ze szkła i aluminium.

Przed budynkiem zaprojektowano wielofunkcyjną przestrzeń - tzw. Plac Działań ŁSSE, gdzie organizowane będą ekspozycje, widowiska, konferencje czy przedstawienia. Projekt uzyskał akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA