PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powierzchnie biurowe powstaną w XIX-wiecznej fabryce Grohmana w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2011 16:09

16 mln zł kosztować ma adaptacja i rozbudowa zespołu budynków XIX-wiecznej fabryki Grohmana, należących do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W obiekcie znajdą się pomieszczenia biurowe na wynajem, sala konferencyjna na 250 osób i siedziba ŁSSE.

REKLAMA

W środę władze ŁSSE i wykonawca - konsorcjum, na cele którego stoi firma MC Kontrakty Budowlane - podpisali umowę na realizację projektu. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w marcu 2013 roku.

Budynki przeznaczone do rewitalizacji wchodzą w skład zabudowań dawnej fabryki Grohmana, powstałej w XIX wieku i podlegają ochronie konserwatorskiej. Większość z nich jest w bardzo złym stanie technicznym.

Jak poinformowała w środę autorka projektu Anna Grabowska z AGG-Architekci Grupa Grabowski, adaptacja obejmie renowację istniejących budynków, nadbudowę kondygnacji w dwóch jego fragmentach oraz dobudowę nowego budynku, który będzie kontynuacją częściowo zrealizowanego projektu budowy kotłowni z 1938 roku.

- Będzie to połączenie zabudowy historycznej z nowoczesnością. W Łodzi do takich połączeń dochodziło już wielokrotnie i mamy przykłady, że one się podobają i bardzo dobrze wpisują się w ogólny charakter miasta - powiedział PAP prezes ŁSSE, Tomasz Sadzyński.

Wartość projektu (bez wyposażenia) wynosi ok. 16 mln zł. Rewitalizacja zostanie sfinansowana ze środków własnych ŁSSE. - Taki majątek powiększa wartość spółki - zaznaczył prezes strefy.

Zespół budynków pofabrycznych zlokalizowany jest nad brzegiem dawnego przeciwpożarowego zbiornika wodnego. Ich charakterystycznym elementem jest wieża ciśnień, która ma pięć kondygnacji o małej powierzchni. Żeby wykorzystać całą powierzchnię jej wnętrza dla potrzeb ŁSSE, zdecydowano się na nadbudowę w kształcie przeszklonego pawilonu.

W specjalnie zaaranżowanej "szczelinie" między budynkami znajdzie się winda panoramiczna, z której będzie można podziwiać cały zespół zabudowań dawnej fabryki Grohmana. W rewitalizacji - jak zapowiadają projektanci - zostaną użyte materiały budowlane, wzornictwo i bruk z epoki. Dobudowane fragmenty elewacji mają być wykonane ze szkła i aluminium.

Przed budynkiem zaprojektowano wielofunkcyjną przestrzeń - tzw. Plac Działań ŁSSE, gdzie organizowane będą ekspozycje, widowiska, konferencje czy przedstawienia. Projekt uzyskał akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA