PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powrót dobrej koniunktury na rynku nieruchomości biurowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 gru 2011 12:27

Powrót dobrej koniunktury na rynku nieruchomości biurowych

Stosunkowo dobra sytuacja na rynku nieruchomości biurowych powiązana jest z aktywnym rynkiem pracy, nadal utrzymującą się na odpowiednim poziomie konsumpcją i wysokim poziomem inwestycji, które stwarzają zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe - uważa Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający Kancelarii Brochocki Nieruchomości.

REKLAMA

Jak wyjaśnia Andrzej Brochocki, w bieżącym roku wróciła koniunktura w segmencie nieruchomości komercyjnych. Potwierdzeniem tej sytuacji jest rosnąca liczba transakcji na warszawskim rynku powierzchni biurowych.

"Trend wzrostowy w wynajmie biur oraz oznaki ożywienia widać od kilku miesięcy. W 2011 roku, od stycznia do września włącznie, został osiągnięty wynik z 2010 roku. Niemniej mimo zwiększenia obrotów w bieżącym roku widać większą ostrożność inwestorów w podejmowaniu decyzji - są one wynikiem bardziej dogłębnych analiz, niż w ubiegłych latach" - czytamy w informacji Kancelarii.

Obecnie nieruchomości biurowe w Polsce znajdują się w strefie czynszów rosnących - w większości miast kształtują się na podobnym poziomie - około 12-16 euro za mkw. Natomiast te najbardziej reprezentacyjne budynki w ścisłym centrum Warszawy są wynajmowane za około 25 - 30 euro za mkw. (np. Royal Trakt Office, Rondo 1, Ufficio Primo).

W tym roku w Warszawie zostaną oddane do użytkowania budynki biurowe, których realizacje rozpoczęto w zeszłym roku. - W zasadzie jedynym miejscem w stolicy, gdzie chwilowo nie ma przyzwoitej powierzchni do wynajęcia „od zaraz", jest Praga. Natomiast są tam realizowane projekty, które w ciągu 12 -18 miesięcy trafią na rynek (np. Soho Factory) - informuje Andrzej Brochocki.

Jak dodaje, przy wyborze lokalu dużego znaczenia nabrało kryterium wysokości czynszu, a dopiero na drugim miejscu lokalizacja. Było to zauważalne zwłaszcza wśród firm polskich, reprezentujących small business. Oczywiście stolica wciąż jest głównym i najważniejszym miejscem wynajmu biur, jednakże wiele firm, a szczególnie międzynarodowe koncerny, motywowane optymalizacją kosztów, decydują się na zakładanie centrów BPO w innych miastach - takich jak Łódź czy też Wrocław, gdzie stawki za czynsz są znacznie niższe. Już powstają tam ciekawe inwestycje, np. Gamma Office we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA