PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznaj najdroższe lokalizacje biurowe na świecie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 gru 2013 14:05

Poznaj najdroższe lokalizacje biurowe na świecie

Londyński West End zdetronizował Hong Kong (Centrum) w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, zgodnie z raportem Prime Office Occupancy Costs (koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE. Londyn wygrał cały ranking, ale to Azja nadal dominuje na liście - 4 z 5 najdroższych lokalizacji świata to rynki azjatyckie. Raport pokazuje również, że czynsze rosły najszybciej w obu Amerykach, gdzie obserwuje się kontynuację poprawy rynku nieruchomości.

REKLAMA

Londyński West End, gdzie średni całkowity koszt najmu to 171,88 EUR/mkw./m-c, zajmuje 1 miejsce w rankingu najdroższych destynacji biurowych, na drugim miejscu uplasował się Hong Kong (Centrum) - 155,42 EUR/mkw./m-c, na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) - 130,58 EUR/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centrum) - 125,67 EUR/mkw./m-c. Pierwszą piątkę zamyka Hong Kong (West Kowloon) - 113,08 EUR/mkw./m-c.

Warszawa, ze średnią stawką czynszu na poziomie 35,56 EUR/mkw./m-c, zajęła 63 miejsce, o 2 niżej w porównaniu do rankingu z 1 kwartału 2013.

- Warszawa spadła o 2 pozycje w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata i zajmuje obecnie 63 miejsce. Spadek jest spowodowany przede wszystkim relatywnie dużą ilością budowanej obecnie powierzchni biurowej. Według stanu na koniec 2013 r. deweloperzy realizowali ponad 600.000 mkw. stołecznych biur. W ciągu najbliższych 2-3 lat spodziewamy się dalszego spadku najwyższych stawek czynszu, jednak przewidywane obniżki nie powinny przekroczyć 10%. Stolica Polski w dalszym ciągu pozostaje bardzo prestiżową lokalizacją na mapie Europy i coraz częściej jest porównywana z krajami zachodnioeuropejskimi, wyraźnie dominując na tle Europy Środkowo-Wschodniej - Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.

Globalnie stawki najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,2% przez ostatnie 12 miesięcy, kończąc na trzecim kwartale 2013. Roczny wzrost, od 1,4%, został odnotowany z końcem pierwszego kwartału b.r. Wszystkie 3 regiony świata wykazały roczny wzrost kosztów najmu, największy - na poziomie 4,6% - zaobserwowano w obu Amerykach, 3,2% w Azji i Pacyfiku, a najniższy 0,4% w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka). Wyniki te świadczą o relatywnie silnym ożywieniu rynku na całym świecie.

Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe stawek czynszów oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA