PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznański pomysł na branżę przyszłości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 gru 2016 07:52

Poznański pomysł na branżę przyszłości Błażej Obremski, dyrektor ds. infrastruktury, YouNick

Biurowce stawiają na zupełnie nową grupę najemców. Poznański YouNick skoncentrował się na branży nowoczesnych technologii. O tym, jak przyciągnąć tego typu inwestorów, rozmawiamy z Błażejem Obremskim, dyrektorem ds. infrastruktury.

REKLAMA

YouNick to unikalny projekt przestrzeni biurowej w skali Poznania. Czy są Państwo konkurencją w ściąganiu najemców dla innych firm deweloperskich działających na terenie aglomeracji?

Myślę, że w tym przypadku możemy mówić o efekcie domina. Każda firma ściągnięta do aglomeracji poznańskiej generuje nowe miejsca pracy i tworzy rynek sprzedaży usług. Za nowymi firmami pojawiają się kolejne - ich dostawcy i odbiorcy usług. W ten sposób każdy pojawiający się w aglomeracji nowy podmiot, bez względu na to, czy będzie naszym najemcą czy nie, powoduje rozszerzenie się rynku, co jest pozytywnym działaniem dla wszystkich deweloperów.

Czy Poznań ma szansę na dalsze przyciąganie firm z branży nowoczesnych technologii, biorąc pod uwagę m.in. bardzo małe bezrobocie?

W świetle aktualnych informacji z GUS w Poznaniu studiuje blisko 150 tys. osób, a stopa bezrobocia wynosi 5,1 proc. Na terenie miasta i okolic ulokowało się kilkadziesiąt firm IT, a fundusze inwestycyjne ochoczo rozwijają innowacyjne pomysły na biznes, zwłaszcza z branży nowoczesnych technologii. Analizując te dane wyraźnie widać, że Poznań ma ogromny potencjał i nie bez powodu określany jest mianem miastem know-how. Niski poziom bezrobocia wskazuje na kreatywność pracowników i dopasowanie ich kompetencji do potrzeb rynku. Działa też jak przynęta na studentów – w końcu warto kształcić się w mieście, w którym łatwo znaleźć pracę. Szczególnie widać to w branży IT, gdzie oferty pracy znikają w kilkanaście minut. Jeśli Poznań postawi na przyjazny klimat dla przedsiębiorców, edukację i start-upy technologiczne, ten trend się utrzyma.

Czy tego typu firmy mają wyjątkowe potrzeby, jeśli chodzi o przygotowanie powierzchni biurowych? Na co zwracają największą uwagę?

Z naszego doświadczenia wynika, że nowoczesne przedsiębiorstwa przede wszystkim cenią elastyczność powierzchni. Firmy IT rozwijają się w błyskawicznym tempie, co oznacza, że przestrzeń, która jeszcze niedawno świetnie odpowiadała na ich potrzeby, bardzo szybko przestaje wystarczać. Staje się za ciasna i nie sprzyja kreatywności w pracy. Firmy działające w tej branży powinny przyjrzeć się swojej strategii rozwoju na najbliższe kilka lat i w oparciu o nią ulokować się w miejscu, które sprosta ich specyficznym potrzebom. Dobrym przykładem jest spółka Trecom, związana z YouNick od 2009 roku. Na początku wynajęła niewielkie dwupokojowe biuro, jednak szybko potrzebowała kolejnych metrów kwadratowych. Zaoferowaliśmy jej większą powierzchnię, potem kolejną, a w 2015 roku firma przeprowadziła się po raz czwarty, do 400-metrowego biura w nowoczesnym biurowcu. Warto więc sprawdzić, czy interesujące nas miejsce oferuje możliwości powiększenia lokalu, bo zmiany lokalizacji są zawsze czaso- i kosztochłonne.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA